Ázerbájdžán musí propustit mladé bloggery a aktivisty
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 16.11.2011
Amnesty International (AI) vyzývá mezinárodní společenství, aby netolerovalo porušování lidských práv v Ázerbájdžánu.
V březnu a dubnu 2011 se v hlavním městě Baku shromáždily stovky lidí, kteří požadovali demokratické reformy a respekt k lidským právům. Aktivisté využili k šíření informací po vzoru protestů na Blízkém východě a v severní Africe sociální média. Odpovědí ázerbajdžánských úřadů bylo pronásledování a zatýkání.
Od té doby jsou mladí aktivisté a opoziční představitelé vězněni na základě vykonstruovaných obvinění. Ohrožováni a pronásledování jsou také novináři.
Amnesty International má za to, že všech 17 osob, které byly odsouzeny během protestů, jsou političtí vězni a žádá jejich okamžité propuštění.
,,Zásah dal jasně najevo, že úřady nebudou tolerovat vyjádření nesouhlasu na veřejnosti ani jakýkoliv pokus o podněcování veřejného mínění proti současnému režimu," uvedla Natalia Nozadze, výzkumnice Amnesty International v Ázerbájdžánu.
„Vláda utahuje smyčku nad jakoukoliv formou komunikace tím, že omezuje přístup k informacím, tištěným novinám a distribučním místům pro nezávislá média, čímž ponechává veřejnost v informačním vakuu. Čím dál více spoléháme na sociální média, která by toto vakuum měla vyplnit zasvěcenou debatou,“ řekl Amnesty International Ganimat Zahid, redaktor opozičních novin Azadling.
Za jednoho z aktivistů - Jabbara Savalana – se zasazuje i česká pobočka Amnesty International. 10. prosince, na Den lidských práv, bude pořádat podpisové akce za jeho propuštění.
Případy
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2736 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International