Muhannad al-Hassání je na svobodě, zastal se ho i Václav Havel

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 11.8.2011

První vězeň z letošní kampaně Amnesty International Za nespravedlivě vězněné byl propuštěn. Za Muhannada al-Hassáního apelovalo více než 7 000 občanů ČR, včetně V. Havla, J. Bartošky, A. Langerové a řady dalších. Tento syrský právník byl odsouzen na 3 roky za svou činnost v organizaci odhalující případy porušování lidských práv v Sýrii.

Muhannad al-Hassani
Muhannad al-Hassání, jeden ze tří lidí, za které v letošním roce bojuje Amnesty International (AI), byl propuštěn. Stalo se tak 2. června v rámci prezidentské amnestie. Ta se však vztahovala jen na vybrané vězně, kteří spáchali „trestný čin“ před 31. květnem 2011. Hassání byl mezi devíti politickými vězni, kteří měli štěstí. V syrských věznicích zůstávají další stovky nespravedlivě vězněných. Sám Hassání má nadále zákaz výkonu právní praxe, což je podle dostupných informací vůbec první případ takového zákazu v Sýrii.

„Propuštění Muhannada al-Hassáního vítáme a děkujeme české veřejnosti za podporu. Naše práce však nekončí, Hassání má stále zákaz právní praxe a je pečlivě sledován,“ uvedla Lenka Pitronová, kampaňová koordinátorka Amnesty International ČR. „Právníků, kteří se v těchto zemích odváží zastupovat disidenty je málo, a proto apelujeme dále na syrské úřady, aby mu umožnily svobodně vykonávat jeho povolání,“ dodala.

AI ČR získala pro svou kampaň již více než 21 300 podpisů od české veřejnosti, mezi nimi také od řady osobností české kulturní scény. Patří k nim například Jiří Bartoška, který pro AI namluvil filmový spot, zpěvačka Aneta Langerová, kapely Chinaski či Kryštof nebo David Koller. Jako vůbec první kampaň podpořil bývalý prezident Václav Havel, za kterého se AI v dobách jeho věznění výrazně zasazovala. „Kampaně Amnesty International mají svůj efekt, byť se může projevit po delší době a nenápadně,“ uvedl Havel při zahájení 17. května 2011. Jeho slova potvrzuje nedávný úspěch v případu Muhannada al-Hassáního.

Více informací naleznete na www.amnesty.cz nebo stránce kampaně www.3minutystaci.cz

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...