Čína: 22 let po Tchien-an-menu represe pokračují

  Článek

Trest smrti publikován 7.6.2011

Před 22 lety připravil armádní zásah proti neozbrojeným pokojným protestantům v Pekingu a dalších městech o život stovky, ne-li tisíce, studentů a lidí požadujících větší otevřenost a odpovědnost čínské vlády.

"Slovní mrak" vygenerovaný z textů čínských blogerů.
V následujících letech se čínská vláda vyhýbala veškerým výzvám ke spravedlivému vyúčtování krutého zákroku, který se odehrál 3. a 4. června na náměstí Tchien-an-men (náměstí Nebeského klidu). To, co byl pro mnohé masakr, nyní Komunistická strana Číny nazývá pouhými „politickými nepokoji“.

Minulý týden Čína zpřístupnila své tajné národní archivy. Veškeré dokumenty vztahující se k událostem na náměstí Nebeského klidu však zůstávají nadále nepřístupné s odůvodněním možného poškození něčího „soukromí“ či „pověstí“.

Represivní taktiky a tvrdé zákroky čínské vlády nepatří bohužel jen minulosti. Tyto postupy slouží i nadále k potlačení jakýchkoli námitek vůči monopolu komunistické strany. Pravidelně tak dochází k porušování práva na svobodu projevu a sdružování, navzdory jejich ukotvení v čínské ústavě.

Odpovědí čínské vlády na nedávná lidová povstání na Blízkém východě a v severní Africe je zastrašování, výhružky a zadržování kohokoli považovaného za potenciálního kritika.

Amnesty International zaznamenala v Číně od konce února více než 130 případů, kdy byli aktivisté, blogeři či právníci zadrženi policií, zastrašování bezpečnostními složkami nebo přímo zmizeli. Někteří z nich jsou pamětníci studentského hnutí za demokracii z roku 1989. Řada z nich čelí vágnímu obvinění z „podněcování k podvratné činnosti“, což opět připomíná obvinění padající po tehdejších bouřlivých událostech.

Mezi zadržované patří i tito lidé:

Čchen Wej – aktivista ze S'-čchuanu, zadržen 20. února, obviněn z „podněcování k podvratné činnosti.“

Ting Mao - aktivista ze S'-čchuanu, zakladatel Sociálně demokratické strany, zadržen 19. února, obviněn z „podněcování k podvratné činnosti“.

Li Chaj – opakovaně zadržovaný aktivista, v současné době čeká na soud na základě obvinění z „provokace“, kterou údajně způsobil uveřejněním informací o tzv. Jasmínové revoluci na Blízkém východě.

Wang Li-chung – bývalá lékařka, zadržena 21.února, obviněna ze „sdružování za účelem narušování veřejného pořádku“.

Čína dále vězní také nositele Nobelovy ceny za mír 2010 a autora Charty ´08 Liou Siao-poa. Spolu s ním je na 11 let vězněn také další autor tohoto manifestu, který volá po nenásilné politické změně v Číně, Liou Sien-pin. Oba se angažovali již při protestech v roce 1989.

Amnesty International se situaci v Číne intenzivně věnuje a v současné době připravuje rozsáhlou zprávu o pronásledování právníků a dalších aktivistů.

Aktuální petice

  Čína

Ujgurskému profesorovi hrozí v Číně trest smrti

Mezinárodně uznávanému profesorovi geografie a bývalému rektorovi Sin-ťiangské univerzity hrozí trest smrti.

 

Aktuální počet podpisů: 3266 Náš cíl: 3500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...