Soud v Krasnodaru poslal Vitiška na tři roky do vězení

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 17.2.2014

Soud v ruském Krasnodaru poslal 12. 2. 2014 Vitiška na tři roky do vězení. Ten se proti rozsudku okamžitě odvolal. Proces se měl původně konat až o deset dní později. Úřady stále systematicky pronásledují další členy organizace Ekologické hlídky severního Kavkazu. Kromě svévolného zatýkání, výslechů a zadržování na dobu několika dní čelí aktivisté i jejich rodiny osobním prohlídkám a dalším restrikcím. Jevgenij Vitiško byl zatčen 3. 2. 2014 dopoledne ve chvíli, kdy odcházel z úřadu v Tuapse, kam přišel požádat o povolení k cestě do nedaleké Soči. Policie ho na místě nejprve obvinila z krádeže, po příjezdu na policejní stanici byl ale obviněn z „drobného výtržnictví“ – údajného nadávání na autobusové zastávce ve stejný den ráno. Vzali mu otisky prstů, zkontrolovali telefon. Jeho právník ale zjistil, že policie neměla žádné písemné prohlášení svědků o údajném incidentu. Policie „sehnala“ jejich výpovědi dodatečně. U soudu nemohl být Vitiškův právník. Soudce také odmítl předvolat dva údajné svědky incidentu s tím, že písemné prohlášení je pro něj dostatečným důkazem. Celé soudní jednání trvalo jen pár minut, Vitiško byl shledán vinným a odsouzen k 15 dnům odnětí svobody. Zatímco byl vězněn v Tuapse, soud v Krasnodaru ho odsoudil ke třem letům vězení. Vitiško totiž v roce 2012 dostal podmíněný trest za „úmyslné ničení cizího majetku“ – se svým kolegou se snažil zdokumentovat stavbu v místech, kde se podle aktivistů vůbec nesmí stavět. Odmontovali část plotu a nastříkali na něj nápis. V reakci na jeho další provinění soud změnil podmínku na tříletý trest. Aktivista verdikt vyslechl přes video. Celá kauza je politicky motivovaná a má pouze umlčet hlasy ekologických aktivistů upozorňujících na devastaci přírody v souvislosti s olympijskými hrami v Soči. Amnesty International proto Vitiška považuje za vězně svědomí, uvězněného pouze za pokojné uplatňování práva na svobodu projevu.

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...