Přípitek na svobodu po padesáti letech: Amnesty International slaví významné jubileum
Článek
publikován 26.5.2011
50. let boje proti bezpráví oslaví 28. května mezinárodní organizace Amnesty International (AI). Oslavy se ponesou v pozitivním duchu přípitků na svobodu, nechybí ale ani celosvětová výzva k akci proti lidskoprávním prohřeškům dnešního světa. Do oslav se zapojí více jak 63 poboček AI od Argentiny, přes Ghanu, Turecko i Nový Zéland. Chybět nebude ani Česká republika.
Během svého působení se Amnesty International podařilo osvobodit přes 44.000 nespravedlivě vězněných lidí, její členové napsali více jak 20.000 urgentních apelů a vůbec největší nárůst zaznamenala členská základna a tedy aktivní zájem lidí o dodržování lidských práv. Organizace vypracovala přes 17.000 dokumentů a zpráv o lidských právech a zasadila se o zrušení trestu smrti ve více jak 50 zemích.
Výročí si Amnesty International připomíná aktivně a konkrétní výzvou k reakci na dění v současném světě. Požadavky demonstrantů na Blízkém východě a severu Afriky se setkávají s tvrdou odpovědí autoritářských režimů. Lidé umírají a vlády selhávají v dodržování lidskoprávních standardů stanovených Všeobecnou deklarací lidských práv a dalšími mezinárodními úmluvami. Aktivity AI se proto soustředí právě i na tento region. „Síla akcí Amnesty International spočívá v jejich masivnosti a schopnosti mobilizovat veřejnost. Společné akce milionů lidí nelze jen tak umlčet,“ vysvětlil Salil Shetty, generální tajemník AI.
Letos se AI zaměří na 6 oblastí, ve kterých lze podle ní dosáhnout reálných změn. Kampaně se budou dotýkat témat spojených se svobodou slova, zrušením trestu smrti, odpovědností firem či ukončením násilí v regionu Blízkého východu a severní Afriky.
launch promo ENGLISH preview from Amnesty International on Vimeo.
Česká pobočka AI si letos připomíná kromě celosvětového založení také 20 let působení v ČR. I proto svou kampaň symbolicky zaměřuje na téma nespravedlivě vězněných lidí.
Leitmotiv kampaně „3 minuty stačí“ vybízí českou veřejnost k podpoře tří vězněných lidí – právníka ze Sýrie, ženy z Íránu a novináře z Číny. Tři minuty stačí každému k tomu, aby podepsal dopisy požadující jejich osvobození. Organizace spustila ke kampani také speciální webovou stránku www.3minutystaci.cz, která informuje českou veřejnost o osudech vězňů a vybízí k jejich obraně. Prvním signatářem dopisů se v ČR stal bývalý prezident Václav Havel.
„AI se za Václava Havla významně zasazovala v dobách, kdy byl nespravedlivě vězněn komunistickým režimem. Vážíme si toho, že podporuje naše aktivity právě v roce, kdy si připomínáme 50 let od založení Amnesty International ve světě a 20 let jejího působení v České republice,“ uvedla Dáša van der Horst, ředitelka Amnesty International Česká republika.
První aktivity v rámci celosvětové kampaně pořádá AI ČR již zítra, v pátek 27. 5., kdy proběhne tradiční akce nazvaná Dopisy v ulicích. Více informací naleznete na www.amnesty.cz nebo www.3minutystaci.cz
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2921 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International