Přípitek na svobodu po padesáti letech: Amnesty International slaví významné jubileum
Článek
publikován 26.5.2011
50. let boje proti bezpráví oslaví 28. května mezinárodní organizace Amnesty International (AI). Oslavy se ponesou v pozitivním duchu přípitků na svobodu, nechybí ale ani celosvětová výzva k akci proti lidskoprávním prohřeškům dnešního světa. Do oslav se zapojí více jak 63 poboček AI od Argentiny, přes Ghanu, Turecko i Nový Zéland. Chybět nebude ani Česká republika.

Během svého působení se Amnesty International podařilo osvobodit přes 44.000 nespravedlivě vězněných lidí, její členové napsali více jak 20.000 urgentních apelů a vůbec největší nárůst zaznamenala členská základna a tedy aktivní zájem lidí o dodržování lidských práv. Organizace vypracovala přes 17.000 dokumentů a zpráv o lidských právech a zasadila se o zrušení trestu smrti ve více jak 50 zemích.
Výročí si Amnesty International připomíná aktivně a konkrétní výzvou k reakci na dění v současném světě. Požadavky demonstrantů na Blízkém východě a severu Afriky se setkávají s tvrdou odpovědí autoritářských režimů. Lidé umírají a vlády selhávají v dodržování lidskoprávních standardů stanovených Všeobecnou deklarací lidských práv a dalšími mezinárodními úmluvami. Aktivity AI se proto soustředí právě i na tento region. „Síla akcí Amnesty International spočívá v jejich masivnosti a schopnosti mobilizovat veřejnost. Společné akce milionů lidí nelze jen tak umlčet,“ vysvětlil Salil Shetty, generální tajemník AI.
Letos se AI zaměří na 6 oblastí, ve kterých lze podle ní dosáhnout reálných změn. Kampaně se budou dotýkat témat spojených se svobodou slova, zrušením trestu smrti, odpovědností firem či ukončením násilí v regionu Blízkého východu a severní Afriky.
launch promo ENGLISH preview from Amnesty International on Vimeo.
Česká pobočka AI si letos připomíná kromě celosvětového založení také 20 let působení v ČR. I proto svou kampaň symbolicky zaměřuje na téma nespravedlivě vězněných lidí.
Leitmotiv kampaně „3 minuty stačí“ vybízí českou veřejnost k podpoře tří vězněných lidí – právníka ze Sýrie, ženy z Íránu a novináře z Číny. Tři minuty stačí každému k tomu, aby podepsal dopisy požadující jejich osvobození. Organizace spustila ke kampani také speciální webovou stránku www.3minutystaci.cz, která informuje českou veřejnost o osudech vězňů a vybízí k jejich obraně. Prvním signatářem dopisů se v ČR stal bývalý prezident Václav Havel.
„AI se za Václava Havla významně zasazovala v dobách, kdy byl nespravedlivě vězněn komunistickým režimem. Vážíme si toho, že podporuje naše aktivity právě v roce, kdy si připomínáme 50 let od založení Amnesty International ve světě a 20 let jejího působení v České republice,“ uvedla Dáša van der Horst, ředitelka Amnesty International Česká republika.
První aktivity v rámci celosvětové kampaně pořádá AI ČR již zítra, v pátek 27. 5., kdy proběhne tradiční akce nazvaná Dopisy v ulicích. Více informací naleznete na www.amnesty.cz nebo www.3minutystaci.cz
Aktuální petice
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.
Aktuální počet podpisů: 3687 Náš cíl: 5500
Další zprávy
© Amnesty International