Irák: zabíjení a znásilňování jako politické zbraně
Článek
Zastavte mučení publikován 12.4.2011
Irácké úřady musí zastavit útoky proti pokojným demonstrantům, kteří požadují politické změny a větší občanská práva. Nedostatečné fungování infrastruktury, vysoká nezaměstnanost, rostoucí ceny a korupce vedly již desetitisíce lidí k tomu, aby v posledních měsících vyšly do ulic. Vláda proti nim tvrdě zasahuje, výsledkem jsou desítky mrtvých, včetně tří dětí. Ve své dnešní zprávě to uvedla organizace Amnesty International (AI).
„Irácká vláda musí učinit přítrž násilí a zastrašování lidí, kteří nenásilně volají po politické změně a ekonomických reformách,“ uvedl Malcom Smart, ředitel AI pro oblast Blízkého východu a severní Afriky.
AI disponuje audiovizuálním materiálem, který dokládá nepřiměřené používání síly ze strany bezpečnostních složek a nasazení ostré munice, která údajně zabila několik demonstrantů.
„Požadujeme, aby irácké a kurdské úřady zajistily kontrolu nad svými bezpečnostními složkami a vyšetřily používání nepřiměřené síly. Musí být objasněna úmrtí a zranění demonstrujících, stejně jako jejich mučení. Pachatelé musí za své činy nést odpovědnost,“ dodal Smart.
Pozadí protestů v Iráku
Protesty vypukly v Iráku poprvé v polovině minulého roku, kdy vláda selhávala v zajišťování základních služeb, jako jsou dodávky vody a elektřiny. Irácká a Kurdská regionální vláda odpověděly na požadavky demonstrujících vydáním opatření, která umožnila příslušným úřadům neomezeně zasahovat proti demonstrantům.
Vlna lidových protestů v Tunisku a Egyptě ale dodala Iráčanům odvahu se těmto opatřením postavit.
16. února žádali lidé z města Kut, které se nachází jihovýchodně od Bagdádu, o zlepšení základních služeb včetně dodávek elektřiny a vody. Během původně nenásilných protestů byl zabit dospívající chlapec.
Den poté se v Sulejmanii konala demonstrace známá jako „protest na náměstí svobody“. Armáda střílela na demonstranty ostrými náboji, na místě zemřel po průstřelu hlavy 15letý chlapec Rezhwan Alí.
Protesty vyvrcholily 25. února 2011, který vešel do dějin jako „Den hněvu“. Tisíce demonstrujících pochodovaly městy v Iráku i v Kurdském regionu. Jen v Mosulu zahynulo podle dostupných informací 5 lidí, jeden z nich byl údajně zastřelen odstřelovačem. V Kurdském regionu zemřelo následkem použití síly ze strany kurdských bezpečnostních složek minimálně 6 lidí.
Aktuální petice
Egyptský bloger ve vězení za urážku soudnictví
Alaa Abdel Fattah, známý egyptský bloger a politický aktivista, byl v minulosti opakovaně zadržen za veřejné projevy proti tamním diktátorským režimům. Od roku 2015 si odpykává pětiletý trest kvůli údajnému vyvolávání demonstrace v roce 2013 a za příspěvky na Twitteru. Tam se vyjádřil o egyptských soudech jako o neobjektivních institucích. Případ Alaa Abdel Fattaha si "adoptovala" brněnská skupina Amnesty International, která se intenzivně snaží o jeho propuštění.
Aktuální počet podpisů: 1119 Náš cíl: 1300
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International