Kde jsou? V Libyi mizí opozice, otcové rodin i náhodní civilisté
Článek
Zastavte mučení publikován 29.3.2011
Od počátku protestů v Libyi mizí lidé. Ozbrojené složky plukovníka Kaddáfího se snaží pomocí systematických únosů rozložit rostoucí opozici. Ve své dnešní zprávě „Libye: zadržovaní, pohřešovaní a nezvěstní“ to uvedla organizace Amnesty International (AI).
„Zdá se, že v zemi může být systematicky zadržován kdokoli, kdo je podezřelý z nesouhlasu s vládou Muammara Kaddáfího. Tito lidé jsou drženi bez jakéhokoliv kontaktu s okolím a přesouváni do pevností v západní Libyi,“ uvedl Malcom Smart, ředitel AI pro oblast Blízkého východu a severní Afriky.
„Plukovník Kaddáfí musí tuto děsivou kampaň zastavit a nařídit svým bezpečnostním složkám, aby nepřekračovaly zákon,“ dodal Smart. „Všichni, kdo jsou zadržováni pouze pro své nenásilné aktivity související s protesty, musí být okamžitě propuštěni a bezpečně dopraveni do svých domovů,“ dodal.
Mizení lidí začalo dokonce ještě před vypuknutím ozbrojených protestů proti Kaddáfího režimu.
Příběhy: mizí mladí lidé, otcové rodin i náhodní kolemjdoucí
Atef Ábd al –Kádir Al-Atraš, otec dvou dětí a prominentní blogger, byl naposledy spatřen na shromáždění, které se konalo 17. února v Benghází. Tam byl pravděpodobně zajat jednotkamii plukovníka Kaddáfího. Jeho příbuzný Amnesty International řekl: „ Zkoušeli jsme mu volat na jeho telefon, ale nikdy se nám nepodařilo se dovolat, až to o několik dní později zvedl muž hovořící západolibyjským přízvukem. Řekl jen „ tohle se stane těm, kteří na nás hází kameny“. Atef ale kameny nikdy neházel.“
K dalším zatčením, a to i dětí, došlo pravděpodobně v době, kdy rebelové získávali kontrolu nad městem Benghází a Kaddáfího složky byly nuceny ustupovat. AI zdokumentovala řadu příběhů lidí, kteří byli naposledy spatřeni 20. února poblíž vojenského objektu Katíba al-Fadhíl.
14letý příbuzný Hassana Mohammeda al-Katáního který chodí na střední školu, Amnesty International řekl: „Od té doby co zmizel, jsem nespal. Nespal nikdo z naší rodiny. Strašně se bojíme. Je to jen dítě… nevíme, co dělat, kam ho jít hledat, na koho se obrátit o pomoc.“
Případy zmizení pokračují s rostoucím konfliktem. Lidé jsou pohřešováni také v okolí města na první frontové linii Bin Džavád. Někteří z nich byli údaje bojovníci, jiní civilisté, kteří do oblasti přišli, aby pomáhali raněným. A další mohli být pouhými kolemjdoucími.
Amnesty International apeluje na Muammara Kaddáfího a jeho velitele, aby umožnili okamžitý a nezávislý přístup k zadržovaným lidem z důvodů zjištění jejich bezpečnosti, zabránili jejich mučení a okamžitě informovali jejich rodiny o tom, kde se nachází.
Aktuální petice
Egyptský bloger ve vězení za urážku soudnictví
Alaa Abdel Fattah, známý egyptský bloger a politický aktivista, byl v minulosti opakovaně zadržen za veřejné projevy proti tamním diktátorským režimům. Od roku 2015 si odpykává pětiletý trest kvůli údajnému vyvolávání demonstrace v roce 2013 a za příspěvky na Twitteru. Tam se vyjádřil o egyptských soudech jako o neobjektivních institucích. Případ Alaa Abdel Fattaha si "adoptovala" brněnská skupina Amnesty International, která se intenzivně snaží o jeho propuštění.
Aktuální počet podpisů: 1119 Náš cíl: 1300
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International