Libye: ochrana civilistů musí být na prvním místě

  Článek

Zastavte mučení publikován 18.3.2011

Rada bezpečnosti OSN včera v historickém rozhodnutí schválila použití síly na ochranu civilistů v Libyi. Amnesty International důraz na ochranu civilních obyvatel země vítá a apeluje na všechny zúčastněné strany konflitku i všechny aktéry jednající pod záštitou Rady bezpečnosti OSN, aby při svém jednání postavili bezpečí civilistů na první místo.

Muži čekající na jídlo v uprchlickém táboře na hranicích Libye a Tuniska.
Muži čekající na jídlo v uprchlickém táboře na hranicích Libye a Tuniska.
„Rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN představuje důležitý krok. Při potenciálním zákroku pod mandátem OSN je ale naprosto nutné sledovat především bezpečí civilistů,” uvedl Claudio Cordone, ředitel výzkumného oddělení Amnesty International. „Považujeme za stěžejní, aby všechny ozbrojené složky, které se mohou do konfliktu zapojit, respektovaly válečné právo,” dodal.

Amnesty International také požaduje, aby všichni civilisté, kteří budou chtít, mohli bezpečně opustit Libyi a vstoupit bez problému do jiné země.

Rada bezpečnosti rozhodovala podle kapitoly VII Charty OSN, která specifikuje podmínky použití vojenské síly. Výsledkem hlasování patnáctičlenného orgánu bylo deset hlasů pro, pět se zdrželo hlasování (Čína, Rusko, Brazílie, Indie a Německo). Rezoluce 1973 (2011) zmocňuje členské státy OSN k podniknutí „všech nezbytných opatření… na ochranu civilistů a civilisty obývaných území, jimž v Libyi hrozí útoky“.

Aktuální petice

  Egypt

Egyptský bloger ve vězení za urážku soudnictví

Alaa Abdel Fattah, známý egyptský bloger a politický aktivista, byl v minulosti opakovaně zadržen za veřejné projevy proti tamním diktátorským režimům. Od roku 2015 si odpykává pětiletý trest kvůli údajnému vyvolávání demonstrace v roce 2013 a za příspěvky na Twitteru. Tam se vyjádřil o egyptských soudech jako o neobjektivních institucích. Případ Alaa Abdel Fattaha si "adoptovala" brněnská skupina Amnesty International, která se intenzivně snaží o jeho propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 1119 Náš cíl: 1300

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...