Díváme se na Vás – Den Tibetu začíná
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 10.3.2011
Dnešní akce Amnesty International nese vzkaz určený nejen diplomatickým zástupcům Čínské lidové republiky: Situace v Tibetu nás stále zajímá. Akce podpoří také konkrétního vězně svědomí, mnicha Jigme Gyatsa, který je za své aktivity odsouzen k 15 letům vězení. Těšíme se na vás v 18: 30 před velvyslanectvím Čínské lidové republiky v Praze 6 – Bubenči.
Od brutálního rozprášení tibetského národního povstání čínskou armádou uběhlo již 52 let. 86 000 Tibeťanů tehdy při povstání padlo, mnoho dalších bylo nuceno odejít do exilu – včetně dalajlámy. Před třemi lety, v březnu 2008, pak prošla Tibetem vlna protestů proti útlaku, nejvýraznějších za posledních 20 let. Peking tehdy z nepokojů obvinil dalajlámovy stoupence, kteří měli údajně usilovat o odtržení Tibetu od Číny.
Současná situace v Tibetu
Obyvatelé Tibetu a dalších tibetských oblastí jsou stále vystaveni porušování lidských práv. Podle dostupných informací narostl počet politických vězňů, dochází k omezování práva na svobodu projevu, náboženského vyznání či možnosti se volně sdružovat. Úřady též omezují přístup ke komunikačním prostředkům a zvyšují tlak na země, které prokazují otevřenost k diskusi o tibetské otázce. Tyto represe výrazně snižují dostupnost informací o případech bezpráví v Tibetu. Každý, kdo předává informace do zahraničí, se vystavuje nebezpečí. Terčem postihů již nejsou jen mniši či lidé zapojení do protestů, ale také ti, kteří se snaží uchovat tibetskou kulturu.
V souvislosti s třetím výročím tvrdě potlačených tibetských protestů z března 2008 momentálně čínské úřady uvalily na cestování do Tibetu omezení. Čína k tomuto kroku přistoupila údajně z bezpečnostních důvodů, mezi které řadí chladné počasí a přelidnění oblasti. Omezení se budou týkat především zahraničních turistů. Ti budou pro vstup do horských oblastí potřebovat speciální povolení.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International