Itálie musí reagovat na krizi migrantů z Tuniska
Článek
Migrace publikován 18.2.2011
Amnesty International apeluje na italské úřady, aby zajistily humanitární potřeby tisíců migrantů a žadatelů o azyl, kteří přicházejí z Tuniska v reakci na aktuální nepokoje v zemi.
„K humanitární nouzi je třeba zaujmout lidský přístup, a ne ji řešit pomocí represe”, tvrdí Nicola Duckworth z Amnesty International.
„Čluny, na kterých se plaví migranti a uprchlíci z Tuniska, Egypta či dalších zemí, není možné jednoduše navracet zpět. Každá osoba na člunu má právo, aby byla respektována její lidská důstojnost. Tito lidé potřebují pomoc a mají mít přístup ke spravedlivému azylovému řízení.”
Velké množství lidí muselo několik dní spát venku, protože úřady dočasně zavřely přijímací centrum v Lampeduse. Itálie navíc migranty často zadržuje v detenčních centrech.
„Detence by měla být použita až jako poslední možnost, nikoli jako automatická odpověď na příchod lidí v nouzi. Nikdo by neměl být poslán z Evropy zpět, aniž by měl šanci vysvětlit své obavy z návratu,” dodal Nicola Duckworth.
Itálie získala přislib pomoci s ochranou hranic a přílivem migrantů od Frontexu, evropské agentury pro řízení spolupráce na vnějších hranicích EU. „Policisté, kteří provádějí dozor v národních či mezinárodních vodách, musí myslet na bezpečnost lidí, kteří se na moři plaví,” dodává Amnesty International.
Aktuální petice
Bangladéš přesouvá rohingské uprchlíky na odlehlý ostrov - zastavme to!
Bangladéšské úřady v prosinci 2020 přesunuly na šestnáct set příslušníků rohingské menšiny na odlehlý ostrov Bhasan Čár (Bhasan Char) v Bengálském zálivu.
Aktuální počet podpisů: 3480 Náš cíl: 4000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International