Irák: mučení vězňů je na denním pořádku
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 13.9.2010
Desetitisícům zadržovaných Iráčanů hrozí mučení nebo jiné špatné zacházení. Jedná se o vězně, kteří jsou bez soudního procesu či obvinění drženi v iráckých věznicích. Velká část z nich byla v červenci 2010 americkou stranou předána pod správu Iráku. S touto informací dnes přišla organizace Amnesty International.
Zpráva nazvaná Nový pořádek, staré zločiny: nezákonná zadržování a mučení v Iráku poukazuje na bezpráví, k němuž v Iráku beztrestně dochází. Jedná se například o tisíce náhodných zadržení bez soudního procesu, někdy až na několik let, těžké ubližování na zdraví, tajná uvěznění za účelem přiznání nebo nucená zmizení.
V Iráku je podle odhadů Amnesty International zadržováno okolo 30 000 lidí bez řádného soudu (přesná čísla Irák odmítá sdělit), přibližně 10 000 z nich bylo při ukončení činnosti amerických bojových jednotek předáno iráckému velení.
AI zjistila, že několik vězňů pod iráckým poručnictvím zemřelo následkem mučení či použití speciálních vyšetřovacích metod. Příbuzní často netuší, kde jsou jejich blízcí uvězněni a zda vůbec žijí.
Mučení je v Iráku rozšířenou metodou výslechu a slouží především k získání doznání. Mezi používané metody patří hlavně bití kabely či hadicemi, věšení za končetiny a jejich lámání, elektrické šoky či trhání nehtů. Výjimkou není ani psychologický nátlak v podobě hrozby znásilnění. V mnoha případech se jedná o dopředu nachystanou akci, kdy jsou vězni zavázány oči a je donucen k podpisu dokumentu, který ani nečetl. Stovky takto usvědčených lidí bylo odsouzeno k trestům smrti a některé popravy byly již vykonány.
K dnešnímu dni jsou v Iráku navzdory soudním příkazům i Zákonu o amnestii z roku 2008 nespravedlivě zadržovány tisíce lidí. Ve věznicích spravovaných americkou stranou zůstává nadále pouze okolo 200 osob.
„Irácké autority musí zajistit dodržování mezinárodních závazků a zastavit mučení a další tvrdé zneužívání vězňů, k němuž dnes v zemi dochází,“ apeluje Malcom Smart. „Je také třeba propustit dlouho zadržované a neobviněné vězně nebo jim zajistit spravedlivý soud dle mezinárodních standardů,“ dodal.
Případy
V únoru 2010 zemřel ve vězení na následky vnitřního krvácení bývalý člen Iráckých speciálních sil Rijád Mohammed Saleh al – Uqaibi (54), otec několika dětí. Zranění byla výsledkem krutého výslechu a opakovaného násilí, kterému byl vystaven. Zatčen byl v září 2009 a následně byl převezen do utajované věznice na starém bagdádském letišti. Jeho rodina dostala jeho tělo o několik měsíců později s vysvětlením, že zemřel na selhání srdce.
Karim (55, pseudonym) je bývalý zaměstnanec univerzity v Mosulu a otec pěti dětí. 30. září 2009 byl zadržen iráckými bezpečnostními složkami (policejní antiteroristickou jednotkou). Své zadržení popsal následujícími slovy: „Na hlavu nám nasadili plastové pytlíky a do intimních částí těla mi pouštěli elektrické šoky. Často jsme také hodiny zůstávali zavěšeni za kovové háky a nemohli jsme se nohama postavit na zem. Vůbec nejhorší je ale dušení plastovými pytlíky. Netrvá to víc než 5 nebo 10 vteřin a začne vám docházet dech. Pak jim hned rádi podepíšete cokoli vám dají a přiznáte se k čemukoli.“
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International