Den obětí zmizení

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 30.8.2010

30. srpna si připomínáme Mezinárodní den obětí zmizení.

Podívejte se na příběh ženy, která se už pět let snaží přijít na to, co se stalo s jejím manželem. V roce 2005 ho v Nepálu zajaly maoistické skupiny a od té doby o něm nedostala žádnou oficiální zprávu.

Návštěva u přátel, obstarat kytku pro ženu a nezapomenout na narozeniny dcery příští týden. Líná neděle v obyčejném městě…I takto začínají příběhy lidí, které už nikdy nikdo nespatřil. Náhodné zatčení, obvinění (v lepším případě, výjimkou není zatčení bez udání důvodu), ztráta kontaktu s rodinou, ztráta svobody. Dnes si připomínáme Mezinárodní den obětí zmizení, tedy lidí, kteří byli díky svému politickému názoru, náboženskému vyznání či jinému „nevhodnému“ chování zatčeni a dodnes o nich existují jen kusé nebo vůbec žádné zprávy. Jejich rodiny se pomalu učí žít se ztrátou blízkého člověka, s níž se ale doopravdy smířit nelze nikdy. Amnesty International nezapomíná na zmizelé a snaží se poskytnout podporu „obětem“ (rodinám aj.) a apelovat na příslušné úřady a jedince, aby nenechávaly zločiny bez spravedlivého vyšetření. Nebuďme lhostejní, zastavme mizení lidí! Podívejte se na příběh ženy, která se už pět let snaží přijít na to, co se stalo s jejím manželem. V roce 2005 ho v Nepálu zajaly maoistické skupiny a od té doby o něm nedostala žádnou oficiální zprávu.

Aktuální petice

  Vietnam

Uvězněna za podporu rodin politických vězňů. Nenechme to tak!

Vietnamská prodemokratická aktivistka Nguyễn Thúy Hạnh byla v dubnu 2021 zatčena a obviněna z podrývání Vietnamské republiky kvůli fondu na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. V případě odsouzení jí hrozí až dvacet let vězení.

 

Aktuální počet podpisů: 2466 Náš cíl: 2500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...