Teherán by měl k procesu s demonstranty pustit zahraniční pozorovatele
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Zastavte mučení publikován 13.8.2009
Íránské úřady by k procesu s účastníky povolebních demonstrací měly pustit zahraniční pozorovatele. Právě k tomu dnes vyzývá Amnesty International.
Její aktivisté na happeningu symbolicky „zametou“ chodník před íránskou ambasádou v Praze, který bude popsán jmény vězněných a souzených demonstrantů. Upozorní tak, že problém lidských práv v Íránu není možné zamést pod koberec. Happening proběhne 13. 8. od 18:00 před Velvyslanectvím Íránské islámské republiky (Na Zátorce 18, Praha 6).Aktivisté ukončí sérii dvaceti dní, v jejichž průběhu lidé psali jména vězňů na chodník a žádali jejich propuštění. Jména však na chodníku dlouho nezůstávala. Brzy po napsání je vždy buď odstranily mycí vozy, nebo umyli pracovníci ambasády.Represe v Íránu neustává, proto je třeba, aby nedošlo k oslabení mezinárodní pozornosti. „Proces před revolučním soudem působí především jako divadlo, které má ospravedlnit brutální zásah vůči demonstrantům. Je proto důležité, aby proběhl za přítomnosti mezinárodních pozorovatelů,“ prohlásila kampaňová koordinátorka AI Lenka Pitronová.Amnesty International požádala, aby k procesu před revolučním soudem v Teheránu mohla vyslat svého pozorovatele. Na žádost však neobdržela žádnou odpověď.Záznam z procesu mezitím odvysílala íránská státní televize. Někteří obvinění se ve snímku „doznávají“ k účasti na protestech. To zvýšilo obavy, že jsou vystaveni mučení a vypovídají před soudem pod silným nátlakem. Informace, že ve věznicích dochází k mučení, mezitím potvrdila důvěryhodná svědectví. Množství případů se mělo odehrát ve věznici Kahrízak. Její uzavření nařídil 29. července duchovní vůdce Alí Chamenejí, který uznal, že v ní docházelo k excesům. Podle informací Amnesty International byla věznice dějištěm velkého utrpení. Vězni byli drženi v přelidněných celách, v kterých panovaly zoufalé hygienické podmínky. Kromě častého bití mělo docházet i ke znásilňování.„Nové zprávy o bezpráví dostáváme z Íránu každý den. Zdá se, že brutální síla, která byla nasazena proti demonstrantům v ulicích, je nyní uplatňována za zdmi věznic,“ upozornila Lenka Pitronová.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International