Paralelní summit EU-Čína: Nemlčte o lidských právech

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 20.5.2009

Politický vězeň, odsouzený novinář nebo pronásledovaná stoupenkyně hnutí Falun Gong – příběhy těchto lidí budou na programu takzvaného paralelního summitu EU-Čína. Ten se uskuteční v době, kdy budou v Praze jednat evropští a čínští představitelé.

Paralelní summit dá prostor hlasům lidí, které čínské úřady umlčují. Proběhne dnes od 15:30 v Nerudově ulici (prostor mezi ul. Ke Hradu, Úvoz a Jánský vršek).„Amnesty International podporuje silný a rovnoprávný vztah Unie s Čínou. Tedy vztah, který se nebude vyhýbat otázce lidských práv, “ uvedla Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky Amnesty International.Amnesty International připravila výzvu s žádostí, aby politici při setkání s čínskými partnery o lidských právech nemlčeli. Text v pondělí převzal premiér Jan Fischer. Prezident Václav Klaus, který má summit vést, výzvu osobně nepřevzal.„Považujeme za důležité, že se premiér země, která předsedá EU, s výzvou osobně seznámil. Nadějí pro oběti bezpráví je právě to, že nejsou světové veřejnosti ani politikům lhostejní,“ dodala Dáša van der Horst.Čína nedávno přijala Národní akční plán pro posílení lidských práv, který ukazuje, že úřady kladou na ochranu lidských práv stále větší důraz. Přesto situace nadále zůstává kritická. Amnesty International zaznamenala, že v mnoha oblastech dochází naopak ke zhoršení. Osoby kritizující vládní politiku, novináři, obránci lidských práv a jiné nepohodlné osoby jsou nadále terčem postihu úřadů, obtěžování a svévolného zadržování. Znepokojivá je situace v Tibetu, kde navíc rok po krvavých protestech zesilují represe.„Věříme, že pro politiky nebude téma lidských práv tabu. I proto, že v Číně v posledních měsících narůstá počet lidí, kteří žádají pokojnou politickou reformu a větší respekt k lidským právům. Setkávají se ale s represí. Je v podstatě morální povinností jejich úsilí podpořit,“ uzavírá Dáša van der Horst.Fotogalerie z paralelního summitu.

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...