Mluvte o lidských právech, vyzvali příbuzní turkmenských politických vězňů
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 7.5.2009
České předsednictví EU, které se v rámci zítřejšího summitu "Jižní koridor - nová hedvábná stezka" setká s vrcholnými představiteli Turkmenistánu, by mělo vyzvat k propuštění vězňů svědomí a zajištění svobody slova v zemi.
Na shromáždění v Praze k tomu dnes vyzvali příbuzní turkmenských politických vězňů, Turkmenská helsinská nadace a Amnesty International.Nástup turkmenského prezidenta Berdymukhamedova k moci v únoru 2007 vyvolal naději, že skončí období tvrdé represe veškerého disentu. Po dvou letech vlády nového prezidenta však stále čeká na spravedlnost mnoho politických vězňů a vláda nadále postihuje ty, které pokládá za svou opozici. V Turkmenistánu je tak stále na denním pořádku politicky motivované zastrašování, pronásledování a věznění. „EU musí využít příležitost summitu a vyzvat zástupce Turkmenistánu, aby propustili politické vězně odsouzené v nespravedlivých procesech a zajistili svobodu slova v zemi,” uvedla Tadzhigul Begmedová, předsedkyně Turkmenské helsinské nadace. Tato organizace nemůže v zemi svobodně působit. 83letý otec Tadzhigul Begmedové je navíc v Turkmenistánu ve vnitřním vyhnanství, pravděpodobně právě kvůli úsilí své dcery o ochranu lidských práv.Podle účastníků demonstrace by Evropská unie měla vyzvat turkmenské úřady, aby:- Okamžitě a bezpodmínečně propustily všechny lidi, kteří jsou vězněni pouze pro uplatnění svého práva na svobodu projevu. To se týká i obránců lidských práv Annakurbana Amanklycheva a Sapardurdy Khajieva.- Zajistily nezávislé vyšetřování úmrtí novinářky Ogulsapar Muradové, která v roce 2006 zemřela za nejasných okolností ve vazbě. Příbuzní se obávají, že byla ve vazbě vystavena mučení.- Umožnily novinářům a nevládním organizacím pracovat svobodně a beze strachu z uvěznění a přestaly zadržovat ty, kteří poskytují informace zahraničním médiím.- Přestaly pronásledovat aktivisty, příbuzné disidentů či oponenty režimu.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International