Amnesty monitorovala pochod v Přerově

  Článek

Diskriminace publikován 7.4.2009

V sobotu 4. dubna prošel částmi Přerova, které obývají zejména Romové, pochod pravicových extremistů. Organizátoři svolávali příznivce a sympatizanty na akci prostřednictvím webových stránek, na kterých publikovali výroky jasně namířené vůči Romům a vzývali například k „etnické segregaci“. Akci monitorovali také zástupci Mezinárodního sekretariátu Amnesty International.

Pochod původně svolala extrémně pravicová Dělnická strana, která se od něj později distancovala. Organizaci pochodu pak převzaly skupiny Autonomní nacionalisté a Národní odpor. Pochodu se zúčastnilo asi 500 demonstrantů, kteří se sjeli z různých částí České republiky. Demonstranti se v průběhu pochodu několikrát zastavili a skandovali pokřiky jako „Češi pojďte s námi“, ozývaly se také protiromské výroky. K pochodu se připojili i někteří obyvatelé Přerova.

Amnesty International již řadu let usiluje o zastavení diskriminace Romů a dokumentuje případy násilných útoků jak na jednotlivce z řad Romů, tak na celé komunity v celé Evropě. V souvislosti se sobotním pochodem vyzývá české úřady, aby přijaly opatření, která zajistí ochranu Romů před diskriminací a důsledky podněcování k nepřátelství nebo násilí.

Akce extremistů vyvolávají strach

„Bojíme se o život,“ popsala své pocity romská žena, která v Přerově žije již 16 let. „Než jsem se přestěhovala do této části města, žili jsme celých 26 let v souladu s ostatními. Předtím tu Romové a většinová společnost žili společně, nyní zde ze sta procent zůstali jen Romové.“

„Je dobře, že je tady policie, aby nás chránila,“ řekla pracovníkům Amnesty International další z romských žen, „nevíme ale, co se stane v noci, kdy tu nebude.“

Na akci bylo připraveno 700 příslušníků policie včetně antikonfliktního týmu a pořádkových jednotek. Velké množství policistů zaujalo pozice v ulicích obývaných Romy, aby zabránili násilnostem a přímým útokům na romskou komunitu.

V průběhu akce policie znemožnila pohyb zhruba dvaceti odpůrcům pochodu s cílem předejít střetům s extremisty. Přesto stoupenci extrémní pravice nakonec demonstranty, kteří vyjadřovali nesouhlas s jejich akcí, napadli. Ve tři hodiny odpoledne byl pochod oficiálně ukončen na místní autobusové zastávce. Extremisté však poté napadli příslušníky pořádkové policie, házeli kameny a zápalné lahve. Střety se rozšířily do okolních ulic. Podle zpráv policie bylo zadrženo 31 demonstrantů, došlo také k několika zraněním na straně demonstrantů i policistů. Situace se uklidnila přibližně v šest hodin večer a většina extremistů opustila město.

Svoboda slova neznamená svobodu propagovat nenávist

„Propagace nenávisti, podněcování k diskriminaci, nepřátelství nebo násilí nepochybně překračuje hranice svobody projevu, kterou zaručují mezinárodní smlouvy. Čeští politici a vláda musí hlasitě odsoudit násilí a podněcování k násilí, ať už je jeho terčem jakákoli část společnosti,“ dodal Fotis Filippou.

Aktuální petice

  Kanada

Žádáme spravedlnost pro děti původních obyvatel v Kanadě. Přidáte se?

V květnu 2021 byly v areálu bývalé internátní školy pro původní obyvatele v kanadském městě Kamloops nalezeny ostatky 215 dětí. Instituce byla součástí sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady. Děti ve školách čelily psychickému a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Nesměly mluvit mateřským jazykem, nucená převýchova se soustřeďovala i na zvyky a tradice, které vlivem výuky částečně zanikly.

 

Aktuální počet podpisů: 1196 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...