Další osud Sakíne je zatím nejistý, její právník byl také uvězněn
Článek
Zastavte mučení Svoboda slova a vězni svědomí publikován 30.6.2012
Bývalý právník Sakíne Mohammadi Aštíaníové pro londýnské „The Times“ v červnu 2012 uvedl, že íránské autority neuvažují o vykonání rozsudku smrti ukamenováním a že by dokonce mohla být z vězení propuštěna. Amnesty International zatím nemá k dispozici žádné oficiální vyjádření. Pokud byl trest smrti pro Sakíne skutečně zrušen, měly by íránské orgány objasnit její současný právní stav, včetně stanovení délky trestu odnětí svobody.
Amnesty International také volá po okamžitém propuštění Javida Houtan Kiyana, Sakíina posledního právníka. Ten byl uvězněn v říjnu 2010 společně se Sakíniným synem a dvěma německými novináři, kteří byli později propuštěni. Kiyan by odsouzen ke čtyřletému vězení a pětiletému zákazu vykonávání své právní praxe. Pokud bude jeho případ přehodnocen jako špionáž, hrozí mu až trest smrti. Kiyanovi se z vězení podařilo propašovat dopis, ve kterém popisuje mučení a psychické strádání, kterému je ve vězení denně vystavován.
Aktuální petice
Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění
Dva významní akademici, Bahruz Samadov a Igbal Abilov, byli v Ázerbájdžánu zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady. K jejich zatčení došlo kvůli tomu, že v minulosti vyjádřili kritický postoj vůči politické situaci v Ázerbájdžánu. Oba zůstávají ve vazbě a nemají povoleny návštěvy ani kontakt se svými rodinami. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody až na 20 let.
Aktuální počet podpisů: 2030 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Maung Sawyeddollah
© AFP via Getty Images
© Amnesty International Taiwan