Vojenská taktika obou stran konfliktu v Gaze ohrožuje civilisty

  Článek

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) prohlásila, že izraelští vojáci i palestinští bojovníci svou vojenskou taktikou ohrožují životy palestinských civilistů. Za obzvlášť znepokojivé označila zprávy o používání lidských štítů v pásmu Gazy.

„Naše zdroje z Gazy uvádějí, že izraelští vojáci vstoupili do řady palestinských domů a zabrali v nich pozice. Rodiny, které v domech žijí, byly přinuceny zůstat v přízemí, zatímco zbytek jejich domu je používán jako základna pro ostřelování,“ upozornila Dáša van der Horst, ředitelka AI ČR. „Takové jednání ohrožuje životy palestinských rodin a znamená, že jsou v podstatě používány jako lidské štíty.“Jak izraelští vojáci, tak palestinští ozbrojenci proti sobě útočí v blízkosti civilních domovů a vystavují tak jejich obyvatele ohrožení. Izraelské síly omlouvají bombardování civilních domů a dalších budov tím, že je využívají ostřelovači mířící na izraelské cíle. Palestinští bojovníci však obvykle vyklidí oblast hned poté, co útok dokončí, a nesetrvávají již na místě.„Izraelská armáda si je dobře vědoma toho, že palestinští útočníci obvykle opustí oblast hned po provedení útoku. Odvetná akce proti civilním domům tedy ve většině případů zasáhne pouze civilisty.“„Bojovníci na obou stranách nesmí provádět útoky z civilních míst. Pokud však k útokům používají domy civilistů, neznamená to, že tyto domy a jejich civilní obyvatelé představují legitimní vojenské cíle.“Podle informací od palestinských rodin dochází v pásmu Gazy k případům, kdy palestinští ozbrojenci používají k ostřelování místa v blízkosti obytných budov. Ignorují přitom žádosti civilistů, aby odešli. V některých případech se však daří přimět palestinské ozbrojence k tomu, aby oblasti v blízkosti obytných domů opustili, aniž by je využili k ostřelování izraelských sil.„Používání této taktiky ve chvíli, kdy se ozbrojené střety odehrávají v ulicích hustě obydlených oblastí, je ukázkou nezájmu obou stran respektovat chráněný status civilistů v ozbrojených konfliktech,“ dodala Dáša van der Horst. „Je proto třeba provést nezávislé vyšetřování informací o nezákonných útocích, včetně možných válečných zločinů obou stran konfliktu.“

Aktuální petice

  Česká republika

Amnesty vyzývá vládu a parlament: Zpřísněte zbraňovou legislativu v České republice!

Když střelné zbraně skončí v nezodpovědných rukou, může to znamenat katastrofu. České zákony, které regulují získávání zbraní, jsou přesto jedny z nejmírnějších v Evropě. V ČR se za posledních patnáct let odehrály již čtyři masové střelby, a je proto nejvyšší čas, aby se zákonodárci a zákonodárkyně zabývali tím, kdo má přístup ke zbraním a za jakých podmínek. Zatím je tato debata vedena převážně směrem k deregulaci nabývání a držení zbraní. Podepište petici a pojďte to změnit!

 

Aktuální počet podpisů: 246 Náš cíl: 5000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...