Zkorumpovaná justice v Nigérii přináší riziko poprav nevinných

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 21.10.2008

Stovky lidí, kteří v nigerijských celách smrti čekají na vykonání rozsudku, byly odsouzeny v nespravedlivých procesech. Podle Amnesty International (AI) hrozí, že v této zemi může docházet k popravám nevinných.

Podle údajů z letošního února čekalo na vykonání nejvyššího trestu 725 mužů a 11 žen, nejméně 40 z nich se mělo zločinu dopustit ve věku nižším než osmnáct let. Zhruba 53 procent těchto vězňů bylo odsouzeno za vraždu, nad dalšími byl verdikt vynesen pro ozbrojené přepadení či loupež.

Amnesty International analyzovala řadu případů ve spolupráci s místní organizací Legal Defence and Assistance Project (LEDAP). Výzkum ukázal, že nigerijská trestní justice je ovládána korupcí.

Celý seznam vážných selhání byl publikován v nové zprávě. Podle ní byla více než polovina nejvyšších rozsudků vynesena pouze na základě doznání, která byla v řadě případů vynucena mučením. Téměř polovina vězňů uvedla, že byla v policejní cele vystavena násilí nebo výhružkám. Procesy, v kterých je vynášen trest smrti, navíc mohou trvat celé roky. Amnesty International zaznamenala i případy trvající 17 či 24 let.

"Představa, že mohlo být popraveno mnoho nevinných lidí, je děsivá. Toto riziko navíc nadále trvá," uvedla Aster van Kregten, výzkumnice AI pro Nigérii.

V nigerijských celách smrti panují extrémně tvrdé podmínky. Mnozí odsouzenci nemají možnost se odvolat, protože došlo ke ztrátě jejich spisů.

Amnesty International vyzvala nigerijské úřady, aby na základě těchto zjištění přestaly popravovat.

Aktuální petice

  Ázerbájdžán

Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění

Dva významní akademici, Bahruz Samadov a Igbal Abilov, byli v Ázerbájdžánu zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady. K jejich zatčení došlo kvůli tomu, že v minulosti vyjádřili kritický postoj vůči politické situaci v Ázerbájdžánu. Oba zůstávají ve vazbě a nemají povoleny návštěvy ani kontakt se svými rodinami. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody až na 20 let.

 

Aktuální počet podpisů: 2028 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...