AI vyzvala premiéra, aby v Pekingu hovořil o lidských právech

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 7.8.2008

Česká pobočka Amnesty International prostřednictvím otevřeného dopisu vyzvala premiéra Mirka Topolánka, aby na olympijských hrách v Pekingu čínským představitelům připomenul osudy obětí bezpráví. Organizace mu také předala text petice požadující svobodu slova v Číně, kterou podpořilo více než 9 000 lidí.

"S potěšením jsme zaznamenali výroky premiéra, kterými odsoudil březnový zásah čínských úřadů v Tibetu. Aby však jeho slova skutečně pomohla, musí zaznít i v Číně," uvedla ředitelka české pobočky Amnesty International Dáša van der Horst.Podle Amnesty International bude olympijská Čína kromě sportovních výkonů svědkem nespravedlivého věznění, zatýkání nepohodlných osob a cenzury."Je zodpovědností politických představitelů, kteří budou olympijskému klání přihlížet, aby na problémy otevřeně upozorňovali. Jinak hrozí, že olympijská myšlenka bude poškozena bezprávím," vysvětlila Dáša van der Horst.Obyvatelé České republiky vyjadřovali v měsících před olympiádou solidaritu s těmi, kteří jsou v Číně vystaveni represi. Prostřednictvím projektu www.fandimesvobode.cz se na virtuální olympijský stadion posadily tisíce fanoušků svobody a lidských práv v nejlidnatější zemi světa. Lidé také podepsali 11 100 dopisů na podporu vězněných čínských novinářů, které jsou zasílány tamním úřadům.Pokračující popírání práv obyčejných Číňanů, jehož jsme i dnes svědky, je v rozporu se sliby čínských představitelů, že pořadatelství olympiády přispěje k pokroku v oblasti lidských práv. V tomto duchu hovoří také principy Olympijské charty, která staví na lidské důstojnosti a respektu k univerzálním etickým principům. Poznámka: Dopis byl premiéru doručen dne 24. července 2008.

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...