Po protestech v Barmě/Myanmaru odsouzeno nejméně 40 demonstrantů

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 1.4.2008

Půl roku po potlačení masových veřejných protestů přesouvá barmský režim zásahy proti svým kritikům z ulic do uzavřených soudních síní. Nejméně 40 lidí, mezi nimi 7 mnichů, poslaly soudy do vězení. Tři lidé skončili za mřížemi za to, že protestujícím mnichům podali vodu.

Informace přinesla Amnesty International, podle které přitom nebyl jediný rozsudek vynesen na základě legitimních obvinění. Lidé skončili ve vězení kvůli přímé účasti na protestech nebo jiné formě uplatňování svých práv. Nové soudní procesy tak představují další fázi zásahu proti lidem, kteří vyjadřují nesouhlas se situací v zemi.Amnesty International rovněž potvrdila, že od začátku protestů v loňském září bylo uvězněno nejméně 700 osob. Ve vězení nadále zůstává i zhruba 1150 dlouhodobých politických vězňů barmské junty.Kvůli blížícímu se referendu o nové ústavě se junta snaží od zářijových protestů odvést pozornost. "Pomocí referenda se představitelé země snaží legitimizovat vojenskou vládu, podobně rozsudky vězení jsou snahou ospravedlnit násilný zásah vůči pokojným demonstrantům," upozorňuje Amnesty International.Zásah proti demonstracím v ulicích řady barmských měst připoutal v loňském září pozornost celosvětové veřejnosti. Akce solidarity se konaly v řadě měst včetně Prahy. Mezinárodní společenství však podle Amnesty International nesmí v tlaku na Myanmar/Barmu polevit. Je třeba barmské vůdce přimět, aby okamžitě umožnili provést výzkumnou misi Zvláštního zpravodaje OSN. Amnesty International vyzývá také Radu bezpečnosti OSN, aby schválila rezoluci o Barmě, která bude odrážet aktuální situaci v zemi.Seznam odsouzených demonstrantů.

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...