Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4333 výsledků:
Článek publikován 24.4.2024
Třetí hladovka pomohla vietnamskému politickému vězni k mírnému zlepšení životních podmínek ve vězení
Tran Huynh Duy Thuc je vietnamský podnikatel, který byl za tvorbu pro svůj blog, v níž volal po politické reformě a dodržování lidských práv, v roce 2010 odsouzen k 16 letům ve vězení a následným 5 letům domácího vězení. Už třikrát ve vězení držel protestní hladovku, ta poslední vedla k mírnému zlepšení podmínek ve vězení.
Článek publikován 23.4.2024
Gruzie: Policie se musí zodpovídat z použití nepřiměřené síly proti demonstrantům
Policie v Gruzii násilně rozehnala pokojnou demonstraci v Tbilisi, kde se protestující shromáždili proti kontroverznímu zákonu o „zahraničním vlivu“. Ten je kritizován za svou podobnost s ruským represivním zákonem o „zahraničních agentech“, který se používá k umlčení nesouhlasu s vládnoucím režim.
Případ publikován 22.4.2024
Mladý umělec ve vězení kvůli graffiti kritizujícímu prezidenta. Pomůžete?
Rached Tamboura (28) je umělec a student kaligrafie na Tuniské univerzitě. Policie ho zadržela v červenci 2023 kvůli sérii graffiti kreseb kritizujících prezidenta Kaíse Saída. Kvůli svým uměleckým aktivitám byl obviněn z urážky prezidenta a odsouzen k dvouletému trestu vězení.
Článek publikován 17.4.2024
Nigérie: Shell znečistil deltu Nigeru, teď chce infrastrukturu prodat. Mohl by tak uniknout odškodnění obyvatel
Ropná infrastruktura společnosti Shell v deltě Nigeru znamenala katastrofu pro životní prostředí i tamní obyvatele. Amnesty i další organizace vyzývají nigerijské úřady, aby prodej neschválily. Společnost musí zaplatit spravedlivé odškodnění, stejně jako náklady na vyčištění zamořené oblasti.
Článek publikován 15.4.2024
Sýrie: Držení desetitisíců v nelidských podmínkách. V táborech jsou i oběti Islámského státu
Po porážce Islámského státu (IS) byly na severovýchodě Sýrie plošně zadrženy tisíce lidí. Krom podezřelých ze spolupráce s IS byly ale skončily v detenci i jejich oběti. V tamních zařízeních čelí mučení, nelidským podmínkám nebo propukající tuberkulóze.
Článek publikován 12.4.2024
Írán: 853 popravených v loňském roce. Nejvíce za 8 let
Íránské věznice se v roce 2023 proměnily v masová popraviště. Nejméně 481 poprav – více než polovina z celkových 853 poprav zaznamenaných v roce 2023 – byla provedena za trestné činy související s drogami.
Článek publikován 12.4.2024
Rwanda: Pozůstalí obětí genocidy čekají na spravedlnost už 30 let
Uplynulo již 30 let od Genocidy Tutsiů ve Rwandě z roku 1994, při které bylo zabito odhadem 800 000 lidí. Amnesty International vyzývá mezinárodní společenství, aby urychleně obnovilo svůj závazek zajistit spravedlnost pro oběti a přeživší.
Článek Úspěch publikován 11.4.2024
Dobrá zpráva: zimbabwský aktivista a právník konečně propuštěn!
Právník a bývalý poslanec byl držen ve věznici s maximální ostrahou na základě falešného obvinění z podněcování k násilí při protestech po násilné smrti představitelky hlavní zimbabwské opoziční strany. Ve vězení byl opakovaně držen v samovazbě a s pouty na nohou a byl mu odepřen přístup k právníkům i rodině. Ve vězení strávil 595 dnů.
Článek Úspěch publikován 11.4.2024
Skvělá zpráva: Konžský novinář po šesti měsících na svobodě!
Konžský novinář Stanis Bujakera byl zatčen v září 2023 kvůli svému článku a následně obviněn z šíření nepravdivých informací. Hrozilo mu až 20 let ve vězení. Místní i mezinárodní lidskoprávní organizace včetně Reportérů bez hranic a Amnesty International Bujakerovo zadržení odsoudily a označily ho za útok na svobodu tisku. K jeho propuštění vyzvala i tisková agentura Reuters, která je jedním z jeho dalších zaměstnavatelů.
Článek Úspěch publikován 11.4.2024
Skvělá zpráva: afghánská obránkyně práv žen Manizha Seddiqi byla propuštěna!
Známá afghánská obránkyně lidských práv a členka hnutí Spontaneous Movement of Afghan Women Manizha Seddiqi je na svobodě. Tálibán mladou ženu věznil téměř sedm měsíců.