Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4333 výsledků:
Článek publikován 13.2.2024
Kampaň Ochraňme protest: Mnoho zemí stále umlčuje demonstranty násilím
Pro demokratický vývoj společnosti jsou protesty zásadní, přesto čelí demonstranti v mnoha zemích zákazům, násilí, nebo dokonce zabíjení. Na vině je militarizace policie i stigmatizace protestujících.
Případ publikován 6.2.2024
Ujgurský profesor je již deset let nespravedlivě ve vězení. Podpořte ho podpisem petice
Ilham Tohti působil jako profesor ekonomie na pekingské univerzitě Min-cu. Založil webové stránky Ujgur online, kde hájil práva příslušníků ujgurské menšiny v Číně. Kvůli svým aktivitám byl obviněn ze separatismu a ve vykonstruovaném procesu dne 23. září 2014 odsouzen k doživotnímu trestu vězení.
Případ publikován 6.2.2024
Skvělá zpráva! Afghánská bojovnice za práva žen byla propuštěna na svobodu. Tato petice již byla uzavřena
Situace žen v Afghánistánu se od převzetí moci Tálibánem v roce 2021 neustále zhoršuje. Mladé ženy nesmějí studovat ani chodit do práce, a pokud proti restrikcím veřejně protestují, jsou zavírány do vězení, kde jim hrozí mučení. To byl i případ obránkyně lidských práv Manizhy Seddiqi. Ta kvůli svým nenásilným aktivitám skončila za mřížemi, kde neměla přístup k právníkovi ani rodině. Nebyla přitom obviněna z žádného trestného činu. Po sedmi měsících nespravedlivého věznění byla propuštěna na svobodu. Děkujeme za podporu jejího případu.
Článek publikován 5.2.2024
Obrana práv uprchlíků a migrantů v digitálním věku
Digitální technologie rychle mění systémy řízení azylu a migrace po celém světě. Nový dokument Amnesty s názvem Obrana práv uprchlíků a migrantů v digitálním věku popisuje, jak zejména systémy zpracovávající velké množství dat zasahují do lidských práv těch, kteří za hranicemi hledají bezpečí a lepší budoucnost.
Článek publikován 31.1.2024
Kamile Wayit byla odsouzena k tříletému trestu vězení.
Čínské úřady konečně zveřejnily výši trestu Kamile Wayit. Studentka byla odsouzena již na jaře roku 2023, výše jejího trestu ale byla zveřejněna až o několik měsíců později. Za mřížemi stráví tři roky, hrozil jí až pětiletý trest.
Článek publikován 30.1.2024
Nejvyšší soud potvrdil novinářův rozsudek
Nejvyšší soud potvrdil trest pro alžírského novináře Ihsaneho El Kadiho. Kvůli článkům kritizující alžírské úřady si odpykává pětiletý trest.
Článek publikován 30.1.2024
Egyptská právnička Hoda Abdelmoniemová i po odpykání trestu zůstává ve vězení
Hoda Abdelmoniemová nebyla ani po vypršení nespravedlivého pětiletého trestu propuštěna. Místo toho právničku přemístili do vyšetřovací vazby a čelí falešným obviněním souvisejících s terorismem.
Článek publikován 26.1.2024
Mezinárodní soudní dvůr: Izrael musí zabránit genocidě Palestinců v Gaze
Předběžná opatření soudu jsou podle Amnesty důležitým krokem k ochraně Palestinců v okupovaném Pásmu Gazy.
Případ publikován 26.1.2024
Palestinští novináři uvězněni pouze kvůli své práci. Podpořte je podpisem petice
Dva palestinští novináři byli zadrženi v říjnu 2023 izraelskými silami poté, co informovali o útoku vedeném Hamásem. Izraelské úřady odmítají sdělit místo jejich pobytu. Novinářům není umožněn kontakt s rodinou ani právníky a jejich nejbližší netuší, zda jsou vůbec naživu. Žádný novinář by neměl být uvězněn kvůli výkonu své novinářské práce. Požadujte s námi jejich okamžité propuštění.
Článek publikován 25.1.2024
Organizátorky demonstrace Světlo za oběti znásilnění se sešly s Ministerstvem spravedlnosti
Amnesty a Konsent na schůzce s ministerstvem spravedlnosti dohodly jasné kroky nutné k nápravě systému pomoci obětem sexuálního násilí.