Prohledávat obsah
nalezeno 4353 výsledků:
Článek publikován 30.6.2024
Na sociálních sítích měl deset sledujících. Přesto ho za příspěvky na nich odsoudili k trestu smrti
V Saúdské Arábii byl k trestu smrti odsouzen bývalý učitel Mohammad bin Násir al-Ghamdí. Trest si vysloužil za to, že na sociálních sítích kritizoval saúdského krále a požadoval propuštění nespravedlivě uvězněných duchovních představitelů. Ghamdí však pouze uplatňoval své základní právo na svobodu slova. Podepište petici za jeho propuštění.
Článek publikován 30.6.2024
Založil organizaci na ochranu občanských práv, dostal 10 let vězení
Mohammed al-Qahtani je spoluzakladatelem nyní rozpuštěné Saúdské asociace pro občanská a politická práva (ACPRA), která byla dříve jednou z mála nezávislých organizací pro lidská práva v Saúdské Arábii, a odpykává si desetiletý trest vězení za svou pokojnou práci v oblasti lidských práv
Článek publikován 30.6.2024
Za satirické příspěvky na Twitteru byl odsouzen k 20 rokům v cele
Abdulrahman al-Sadhan, 37letý pracovník Červeného půlměsíce, byl odsouzen Specializovaným trestním soudem v Rijádu ke 20 letům vězení, po nichž bude následovat 20letý zákaz cestování. To vše na základě obvinění souvisejících s pokojným uplatňováním jeho práva na svobodu projevu a po procesu poznamenaném porušováním práv, včetně možného mučení k vynucení „přiznání“. Saúdské úřady musí Abdulrahmanovi al-Sadhanovi zajistit okamžité a bezpodmínečné propuštění.
Případ publikován 27.6.2024
Argentina: LGBTI+ aktivistce hrozí až čtyři roky vězení kvůli protestnímu graffiti
Pierina Nochetti, lesbická aktivistka za lidská práva, čelí obvinění z trestného činu kvůli namalování graffiti na protest proti zmizení mladého transgender muže v argentinském městě Necochea. Hrozí jí až čtyři roky vězení. Zastaňte se jí podpisem petice.
Článek publikován 26.6.2024
Ruské úřady systematicky odpírají nespravedlivě vězněným kritikům vlády kontakt s rodinami
Nová Amnesty výzkumná zpráva prostřednictvím několika vybraných případů dokumentuje, jak ruské úřady využívají právních mezer a smyšlených záminek k další izolaci disidentů. A to včetně těch, kteří byli uvězněni za to, že veřejně kritizovali ruskou invazi na Ukrajinu.
Případ publikován 24.6.2024
Sedmi Íráncům odsouzeným ve vykonstruovaných soudních procesech hrozí trest smrti. Zastaňte se jich podpisem petice
Nejméně sedm lidí má být popraveno kvůli tomu, že se v roce 2022 zúčastnili protestů „Woman Life Freedom“. Dalších deset osob bylo v zemi po vykonstruovaných a nespravedlivých procesech v nedávné době popraveno. Íránské úřady závažně porušily právo obžalovaných na spravedlivý proces. Během pobytu za mřížemi byli vězni navíc vystaveni mučení a špatnému zacházení, a to včetně bití, elektrošoků a sexuálního násilí. V souvislosti s právě probíhající vlnou poprav narůstají obavy o životy dalších nespravedlivě odsouzených lidí. Aktuálně k případu: V srpnu 2024 byl tajně popraven další z účastníků protestů 34letý Reza (Gholamreza) Rasaei.
Případ publikován 24.6.2024
Polsko: Zastavte pronásledování aktivistů*tek za práva LGBTI+ lidí
LGBTI+ lidé v Polsku čelí represím a diskriminaci. Úřady z „preventivních důvodů“ zakazují pride průvody, a pokud se mohou konat, nejsou při nich účastníci*ce dostatečně chráněni nebo čelí výhrůžkám a zastrašování. Úřady také dostatečně neřeší zločiny z nenávisti. Vyzvěte s Amnesty polské úřady, aby ukončily zastrašování a represe vůči LGBTI+ lidem a zastavily trestní stíhání za pouhou účast na pokojných shromážděních.
Článek publikován 23.6.2024
Slovensko: Schválení drakonického zákona omezí shromažďovací právo
Navrhovaný zákon je součástí souboru legislativních návrhů známých jako „lex atentát“. Nově by bylo shromažďování zakázáno nejen v blízkosti parlamentu, jak je tomu v současnosti, ale také v okolí budov, kde pobývá či pracuje hlava státu nebo vysoce postavení členové vlády a justice.
Článek publikován 20.6.2024
Vlastnictví zbraně je privilegium, ne právo
Česko: čtyři masové střelby za posledních 15 let, 1 milion střelných zbraní. Když končí v nezodpovědných rukou, může to způsobit tragédii.
Článek Úspěch publikován 18.6.2024
Skvělá zpráva: Thajsko se stane první zemí v jihovýchodní Asii, která zlegalizuje manželství pro stejnopohlavní páry
Thajský senát 18. června schválil návrh zákona, který legalizuje manželství stejnopohlavních párů. Až zákon podepíše král, stane se Thajsko první zemí v jihovýchodní Asii, která podobný zákon přijme.