Prohledávat obsah
nalezeno 4352 výsledků:
Článek publikován 20.11.2017
V Česku stále vznikají segregované romské školy. I deset let po verdiktu soudu pro lidská práva
Před deseti lety Evropský soud pro lidská práva uznal, že Česká republika diskriminuje romské žáky. Problému se věnovala mezinárodní konference Společně ve škole, kterou pořádala Nadace Open Society Fund.
Článek publikován 17.11.2017
Počet uprchlíků roste, koncem loňského roku jich na světě bylo 66 milionů
Přes deset milionů lidí bylo v minulém roce nuceno opustit své domovy. Vyplývá to z výroční zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Bezmála třetina z nich odešla hledat azyl do zahraničí, ostatní zůstali vysídleni ve své domovině. Podle zprávy se tak momentálně z důvodů perzekuce, konfliktů, násilí a porušování lidských práv po světě pohybuje 65,6 milionů vysídlených lidí.
Článek publikován 15.11.2017
Kauza kobalt: Největší firmy ignorují obvinění z využívání dětské práce v dodavatelských řetězcích
Průzkum mezi firmami v oboru elektroniky a automobilů ukazuje závažné slabiny v dodavatelských řetězcích kobaltových baterií. Apple se snaží, ale laťku nasazuje nízko. Microsoft, Lenovo a Renault vykazují nejnižší pokroky.
Článek publikován 15.11.2017
Pozastavit inkluzi znamená opět ji hodit na školy, které ji dělaly zadarmo
Roční zkušenost se společným vzděláváním paradoxně sblížila názory odpůrců a zastánců inkluze.
Článek publikován 14.11.2017
Nevymýšlejte vietnamským dětem česká jména
Tran Thu Tra přišla do Československa v roce 1991. Je absolventkou pražské pedagogické fakulty, kde vystudovala aprobaci německý a anglický jazyk, a v současnosti pracuje ve výkonné pozici zahraniční korporace. Podle Tran Thu Tra je nesprávné předpokládat, že když děti s odlišným mateřským jazykem umějí velmi dobře česky, automaticky znají i český kulturní kontext. Taktéž upozorňuje, že se většina učitelů zaměřuje spíše na výuku předmětů než na vzdělávání dětí. "Bez změny orientace na dítě místo na obsah nejenže učitelé nepochopí potřeby majoritních dětí, ale ani dětí s odlišným mateřským jazykem," říká.
Zprávy publikován 14.11.2017
Týden: Barma pod tlakem, armáda popírá zločiny.
Článek publikován 14.11.2017
Sýrie: Strategie „vzdát se nebo hladovět“ je zločin proti lidskosti
Všichni civilisté, kteří zažili obléhání a intenzivní bombardování, neměli jinou možnost než místo opustit nebo zemřít v rámci tzv. dohod o „usmíření“ mezi syrskou vládou a ozbrojenými opozičními skupinami.
Článek publikován 13.11.2017
Společné vzdělávání: 10 let po mezinárodní ostudě zkouší Česká republika nový model
Před 10 lety slyšelo Česko od Evropského soudu pro lidská práva, že diskriminuje Romy ve vzdělávání.
Článek publikován 13.11.2017
ČOSIV odpovídá na otázky České školy k ročnímu bilancování inkluze
„Ukazuje se, že pro rozvoj inkluzívní školy jsou klíčové především metody a formy práce učitelů. Menší počet žáků ve třídě jistě může usnadnit individualizaci práce, bez znalostí efektivních metod výuky stavějících na odlišných individuálních potřebách žáků při učení však není všespásný. Snažíme se proto ve spolupráci s pedagogickými fakultami postupně měnit obsah vzdělávání, aby budoucí učitelé byli lépe připraveni na práci s různorodou skupinou,“ říká Lenka Felcmanová, která za Českou odbornou společnost pro inkluzívní vzdělávání (ČOSIV) odpovídá na otázky České školy.
Zprávy publikován 10.11.2017