Komentujeme autentické výroky představitelů České republiky zaznamenané monitoringem médií.
Klikněte na výrok a vyberte si jednoduchou odpověď formou rozhovoru nebo expertní s čísly a odkazy. Pokud budete s komentáři souhlasit, podepište se pod ně a přidejte k dalším. Děkujeme za vaši podporu!
Konverzace
…A najednou se apeluje na Evropu: Evropo, vyřeš to. Ty státy, které mají mnohem blíž k těmto kulturám, najednou hranice uzavírají a říkají, to není náš problém.
Někdy si připadám jako Kassandra, která varuje před vtažením trojského koně do města, a jsem hluboce přesvědčen o tom, že to, čemu čelíme, je organizovaná invaze, a nikoli spontánní pohyb uprchlíků.
Ale dobře, pokud je uprchlíkem opravdu člověk utíkající před válečným konfliktem, tak mu pomožme. Ženy, děti a starci, to je, myslím, jasné. Mezi uprchlíky je ale řada mladých mužů. Trochu mi není jasné, proč svou zemi nebrání? Že by přistěhovalci mohli nějak výrazně pomoci ekonomice? Tento názor nesdílím, spíše ji zatíží. Pravda by to byla v případě, že by opravdu chtěli aktivně pracovat a zapojit se do našeho života.
Tak jako u nacistů, tak i u muslimů se často poukazuje na to, že prý většina nevraždí – ovšem ani všichni nacisté a milovníci Hitlera osobně nevraždili, ale jak nacistická většina, tak muslimská většina násilí ve jménu své zvrhlé ideologie schvaluje – a v tom jsou vždy nebezpeční, protože z jejich řad kdykoli může vyjít vrah a také pravidelně vychází a vraždí nevinné lidi.
Řekl bych, že teroristické útoky jsou spíše dílem hlouposti a možná i proradnosti evropských ‚elit‘. Odhalit integrované radikály bude pro západní Evropu už velmi těžké. Doufejme, že my tu možnost ještě možná máme. Každý promarněný měsíc aktivních opatření ji však výrazně snižuje. Islámská kultura – je-li to vůbec kultura – je s evropskou jednoznačně neslučitelná.
Daniel Herman
A najednou se apeluje na Evropu: Evropo, vyřeš to. Ty státy, které mají mnohem blíž k těmto kulturám, najednou hranice uzavírají a říkají, to není náš problém.
ParlamentniListy.cz, 12.1.2015Daniel HermanA najednou se apeluje na Evropu: Evropo, vyřeš to. Ty státy, které mají mnohem blíž k těmto kulturám, najednou hranice uzavírají a říkají, to není náš problém.
Vždyť ony se starají. 95% syrských uprchlíků se usadilo v sousedních zemích, kde čekají, až se situace doma uklidní a oni se budou moci vrátit. Víš, jak se pořád mluví o tom, že pomáhat uprchlíkům máme mimo Evropu, aby sem nemuseli vůbec přijít?
No, to vím - a?
...tohle je třeba tábor v jordánském Zátarí. Už šest let tam žije 84 tisíc lidí ze Sýrie. Okolní země, které přijaly násobně víc uprchlíků, než celá Evropa dohromady, potřebují mnohem větší pomoc, aby tu situaci zvládly. Lidi tam zatím spíš živoří.
:-/ Tak proč nepomáháme přímo tam? Mimo Evropu, aby sem nemuseli vůbec chodit?
Tak to se bohužel děje dost nedostatečně a OSN neustále vyzývá, že je potřeba posílat víc. Okolní země se starají a čelí obrovskému náporu uprchlíků - třeba v Libanonu, který má 4 miliony obyvatel, už je milion syrských uprchlíků, v Turecku dokonce 3,5 milionu.
Mimochodem s tím Libanonem to je tak, jako kdyby do Česka přišlo 2,5 milionu uprchlíků.
Daniel HermanA najednou se apeluje na Evropu: Evropo, vyřeš to. Ty státy, které mají mnohem blíž k těmto kulturám, najednou hranice uzavírají a říkají, to není náš problém.
V okolních zemích už je drtivá většina z více než 5,5 milionů syrských uprchlíků.
V Turecku, Libanonu, Jordánsku a Egyptě je více než 5 milionů syrských uprchlíků. Pro země, jejichž ekonomická situace nebyla před válkou v Sýrii zdaleka tak dobrá jako v EU, je to velmi náročné. Jen Jordánsko s šesti miliony obyvatel přijalo více než 600 tisíc syrských uprchlíků, ještě menší Libanon pak dokonce přes milion uprchlíků a Turecko už 3,5 milionu. Do nesrovnatelně větší a bohatší Evropy přišel v „rekordním“ roce 2015 přes milion žadatelů o mezinárodní ochranu (1 015 078 lidí).
unhcr-1.png
Země s největším počtem uprchlíků nejsou rozhodně ty evropské:
1. místo – Turecko: 3,5 milionu uprchlíků
2. místo - Pákistán: 1,4 milionu uprchlíků
3. místo – Libanon: 1 milion
4. místo: Írán: 979 400
5. místo: Uganda: 940 800
6. místo: Etiopie: 791 600
Na celém světě je nyní 22,5 milionu uprchlíků – lidí, kteří byli donuceni opustit své domovy. Toto číslo je nejvyšší od období druhé světové války.
28 300 lidí je každý den donuceno opustit svůj domov, tj. 20 lidí každou minutu. Polovina z nich jsou děti.
30% z nich se nachází v Africe
26% v regionu Blízkého východu a Severní Afriky
17% v Evropě
16% v Americe
11% v Asii a Pacifiku
To mi dává smysl, pod tohle se podepisuju taky.
Amnesty International ČR
Amnesty International ČR
Podepsáno!
Miloš Zeman
Někdy si připadám jako Kassandra, která varuje před vtažením trojského koně do města, a jsem hluboce přesvědčen o tom, že to, čemu čelíme, je organizovaná invaze, a nikoli spontánní pohyb uprchlíků.
Vánoční poselství, 26.12.2015Není zvláštní, že ta uprchlická vlna přišla tak najednou? V Sýrii je možná válka, ale vždyť ti lidé přicházejí i z jiných zemí. Častá otázka je - proč zrovna teď? Protože v mnoha zemích na Blízkém východě se v posledních letech prokazatelně zhoršila bezpečnostní situace. Před pár lety zde proběhla vlna demonstrací v rámci takzvaného Arabského jara, což ale v některých zemích vedlo k utužení totalitního režimu, v jiných pak k občanské válce. Stačí se podívat na satelitní snímky, kde jsou jasně vidět celá rozbombardovaná města.
26.12.2015Ale třeba válka v Afghánistánu už dávno skončila, ne?
Ne, neskončila a situace je tam pro civilisty dokonce čím dál nebezpečnější. Působí tam teroristické skupiny jako IS či Talibán a další ozbrojené skupiny. Jejich obětí bylo jen v roce 2016 na 11 500. Porušování lidských práv se bohužel dopouští i vláda. Žádná část Afghánistánu není tohoto ušetřena a bezpečno tam rozhodně není.
A co migranti ze střední Afriky, kde Islámský stát takovou moc nemá?
Poslední dobou sílí agrese místních ozbrojených skupin, která má v mnoha zemích podobu dlouholeté občanské války.
A jak můžeme vědět, že tamní bezpečnostní situace je zrovna teď tak špatná? Vždyť v chudobě a násilném prostředí žijí lidi v Africe mnohem déle?
Každý, kdo do Evropy přijde, musí projít azylovým řízením, kde se zjišťuje, zda má opravdu nárok na mezinárodní ochranu dle definice uprchlíka, a že mu v jeho zemi hrozí pronásledování, což musí dokázat. Toto řízení trvá několik měsíců až let.
V roce 2015 bylo 75 % imigrantů, kteří dorazili do Evropy po moři, ze zemí, jejichž obyvatelé dostávají azyl v EU bez větších potíží. Jsou to Sýrie, Irák, Eritrea a Afghánistán. Mezinárodní ochrana byla přiznána přes 97 % Syřanům, 90 % Eritrejcům, 86 % Iráčanům a 67 % Afgháncům.
Miloš ZemanNěkdy si připadám jako Kassandra, která varuje před vtažením trojského koně do města, a jsem hluboce přesvědčen o tom, že to, čemu čelíme, je organizovaná invaze, a nikoli spontánní pohyb uprchlíků.
Mnoho migrantů přichází ze zemí s reálně špatnou bezpečnostní situací. Dle aktuálních statistik je nyní nejvíce uprchlíků ze tří hlavních zemí: Sýrie (5,5 milionu), Afghánistánu (2,5 milionu) a Jižního Súdánu (1,4 milionu). Situace ve všech těchto zemích je dlouhodobě nestabilní, plná násilí, hrubého pošlapávání základních lidských práv a naděje na budoucí zlepšení jsou v nedohlednu.
V roce 2015 bylo 75 % imigrantů, kteří dorazili do Evropy po moři, ze zemí, jejichž obyvatele dostávají azyl v EU bez větších potíží. Jsou to Sýrie, Irák, Eritrea a Afghánistán.
Mezinárodní ochrana byla přiznána přes 97 % Syřanům, 90 % Eritrejcům, 86 % Iráčanům a 67 % Afgháncům.
Muslimské bratrstvo je příliš slabé na organizaci invaze - v pozdějších variacích tohoto výroku se objevilo, že za organizací invaze stojí podle prezidenta Zemana Muslimské bratrstvo. Informaci mu měl poskytnout korunní princ Spojených arabských emirátů. Muslimské bratrstvo je fundamentalistickou islámskou organizací s mnoha větvemi, které nejsou schopné koordinovat akce. V mnoha zemích je Bratrstvo navíc zakázáno, což mu komplikuje činnost. Podle odborníků není schopné tak rozsáhlé akce. Vědecká šetření ukazují, že nejde o masově organizovanou vlnu migrantů, ale že se jedná o jednotlivé skupiny převaděčů, které spolu nemusí být nutně v kontaktu. Bratrstvo je terčem muslimských vlád, které jej považují za hrozbu. Členství v Bratrstvu např. v Egyptě je veřejné a jeho členové mohou sami žádat o azyl např. ve Velké Británii.
Pašerácký byznys kvete - podle dat Europolu je více než 90 % příchodů do Evropy zprostředkovaných, a to převážně kriminálními skupinami. Migranti jejich služby využívají, protože často nemají jinou legální možnost, jak se do Evropy dostat.
To mi dává smysl, pod tohle se podepisuju taky.
Amnesty International ČR
Amnesty International ČR
Podepsáno!
Jiří Kulhánek
Ale dobře, pokud je uprchlíkem opravdu člověk utíkající před válečným konfliktem, tak mu pomožme. Ženy, děti a starci, to je, myslím, jasné. Mezi uprchlíky je ale řada mladých mužů. Trochu mi není jasné, proč svou zemi nebrání? Že by přistěhovalci mohli nějak výrazně pomoci ekonomice? Tento názor nesdílím, spíše ji zatíží. Pravda by to byla v případě, že by opravdu chtěli aktivně pracovat a zapojit se do našeho života.
ParlamentniListy.cz, 15.10.2015Není to tak jednoduché, vysvětlím za chvíli...
15.10.2015Jiří KulhánekAle dobře, pokud je uprchlíkem opravdu člověk utíkající před válečným konfliktem, tak mu pomožme. Ženy, děti a starci, to je, myslím, jasné. Mezi uprchlíky je ale řada mladých mužů. Trochu mi není jasné, proč svou zemi nebrání? Že by přistěhovalci mohli nějak výrazně pomoci ekonomice? Tento názor nesdílím, spíše ji zatíží. Pravda by to byla v případě, že by opravdu chtěli aktivně pracovat a zapojit se do našeho života.
Jeden Syřan mi řekl: pokud bojujeme proti režimu, který nás utlačuje a zabíjí, jsme pro vás teroristé, pokud nebojujeme a utečeme, jsme zbabělci.
Proč hned teroristi? Měl by tam fungovat nějaký odboj tak jako u nás při druhé světové válce, kde by prostě bránili svojí zemi...
Jenže situace v mnoha zemích se s tou za druhé světové války nedá srovnat. Jen v Sýrii má válka velké množství aktérů. Není tu jedna stoprocentně kladná strana, kterou například uznává OSN, a ke které se lze připojit a bojovat za ni. Ne všichni také chtějí zabíjet a zaplést se do spirály nekonečného a nesmyslného násilí.
I přesto spousta Syřanů bojuje. Dohromady jich je kolem 500 000 a více než 400 000 dalších ve válce už zahynulo.
Zase mluvíme jenom o Sýrii…
Nepřehledná je i situace v Afghánistánu a Iráku. V obou zemích zuří již dlouhé roky válka a vyhlídky na zlepšení situace jsou velmi nejisté. Z afrického kontinentu pak utíká nejvíce lidí z Jižního Súdánu, kde jsou děsivé bezpečnostní podmínky.
Další je třeba Eritrea, kde se povinná služba v armádě a nucené práce můžou protáhnout až na deset let a tisíce lidí mizí ve věznicích režimu.
A když už srovnáváš s bývalým Československem, nám po sovětské okupaci taky trvalo spoustu let, než došlo ke změně režimu. K žádné velké ozbrojené vzpouře během té doby nedošlo. Ostatně z bývalého Československa uteklo mezi lety 1948 – 1989 okolo 200 tisíc lidí.
Jiří KulhánekAle dobře, pokud je uprchlíkem opravdu člověk utíkající před válečným konfliktem, tak mu pomožme. Ženy, děti a starci, to je, myslím, jasné. Mezi uprchlíky je ale řada mladých mužů. Trochu mi není jasné, proč svou zemi nebrání? Že by přistěhovalci mohli nějak výrazně pomoci ekonomice? Tento názor nesdílím, spíše ji zatíží. Pravda by to byla v případě, že by opravdu chtěli aktivně pracovat a zapojit se do našeho života.
Syrský konflikt je nepřehledný: není jasné ke komu se přidat. Syrský konflikt nelze srovnávat např. s československým odbojem za druhé světové války, neboť zde není jasné, kdo proti komu vlastně bojuje. Hlavními třemi aktéry války jsou Bašár Assad, tzv. Islámský stát, syrští rebelové a Kurdové. Bašár Assad je vůdce, jehož krutost dokazuje i počet obětí způsobený vládními vojsky, tvoří totiž minimálně 75 % mrtvých. Sýrie nebyla ani před válkou svobodná či demokratická a byly to právě vládní síly, které začaly střelbou pacifikovat prodemokratické protesty. Rebelové jsou skupinou s nejasnými konturami, navíc opakovaně obžalovávanou z páchání válečných zločinů.
Podle výzkumu Berlin Social Science Center uteklo 69 % Syřanů ze země kvůli boji, za nějž je podle 70 % respondentů odpovědný právě Bašár Assad. 86 % utečenců ze Sýrie se obávalo zatčení nebo únosu, jak ze strany vlády (77 %), tak i ze strany Islámského státu (42 %). 84 % respondentů odpovědělo na otázku, proč se vyhnuli branné povinnosti, že se nechtěli podílet na zabíjení vlastních lidí.
Někteří Syřané přesto bojují. Dohromady bojuje na všech stranách zhruba kolem 500 000 Syřanů a více než 400 000 dalších ve válce už zemřelo.
Nepřehledná je i situace v Afghánistánu a Iráku, odkud dlouhodobě prchají tisíce lidí. V obou zemích zuří již dlouhé roky konflikt a vyhlídky na zlepšení situace jsou velmi nejisté. Z afrického kontinentu pak utíká nejvíce lidí z Jižního Súdánu, dále Eritrejci, jejichž zemi se ne nadarmo přezdívá africká Severní Korea. Povinná služba v armádě a nucené práce se zde mohou protáhnout až na deset let a tisíce lidí mizí ve vládních věznicích. V roce 2013 proběhla vzpoura proti režimu, který má ale situaci zatím pevně v rukách a většina lidí se snaží zůstat v ústraní nebo prchnout ze země. Nabízí se zde srovnání s Československem, kde trvalo přes 40 let, než došlo ke změně. K žádné velké ozbrojené vzpouře v ČSR během té doby nedošlo.
To mi dává smysl, pod tohle se podepisuju taky.
Amnesty International ČR
Amnesty International ČR
Podepsáno!
Tomio Okamura
Tak jako u nacistů, tak i u muslimů se často poukazuje na to, že prý většina nevraždí – ovšem ani všichni nacisté a milovníci Hitlera osobně nevraždili, ale jak nacistická většina, tak muslimská většina násilí ve jménu své zvrhlé ideologie schvaluje – a v tom jsou vždy nebezpeční, protože z jejich řad kdykoli může vyjít vrah a také pravidelně vychází a vraždí nevinné lidi.
ParlamentniListy.cz, 29.5.2017Tomio OkamuraTak jako u nacistů, tak i u muslimů se často poukazuje na to, že prý většina nevraždí – ovšem ani všichni nacisté a milovníci Hitlera osobně nevraždili, ale jak nacistická většina, tak muslimská většina násilí ve jménu své zvrhlé ideologie schvaluje – a v tom jsou vždy nebezpeční, protože z jejich řad kdykoli může vyjít vrah a také pravidelně vychází a vraždí nevinné lidi.
Teroristické útoky nejsou projevem muslimské víry, ale extremismu. Mají je většinou na svědomí ozbrojené či teroristické skupiny jako Islámský stát, Boko Haram nebo Al Šabáb. Běžná muslimská populace se jich bojí, stejně jako my. Proto také lidé z nejnebezpečnějších území, která mají tihle extremisté pod kontrolou, v posledních letech utíkají. A pokud jde o „muslimskou kulturu“, ta naopak přinesla světu spoustu užitečných věcí.
To by mě zajímalo, co třeba.
Tak třeba číslice, které každý den používáš, koberce, látky... :)
O to ale přece nejde. Důležité je, že v té obrovsky rozmanité kultuře žijí muslimové na mnoha místech v míru, ať už v čistě islámských zemích nebo pohromadě s lidmi jiné víry. I v Evropě je jich 44 milionů.
Cože, tolik?
Ano, už dávno je mezi námi daleko víc muslimů, než teď žádá o azyl. Problém není v náboženství jako takovém.
Ale muslimové pak v Evropě páchají teroristické útoky!
Z dlouhodobé statistiky obětí teroristických útoků z let 1970 až 2016 vyplývá, že islamistický terorismus je záležitostí posledních let, nikoli dlouhodobým rysem jediné kultury. K teroristickým útokům v Evropě docházelo v minulosti třeba v Severním Irsku či ve Španělsku, kde je měla na svědomí separatistická organizace ETA.
Tomio OkamuraTak jako u nacistů, tak i u muslimů se často poukazuje na to, že prý většina nevraždí – ovšem ani všichni nacisté a milovníci Hitlera osobně nevraždili, ale jak nacistická většina, tak muslimská většina násilí ve jménu své zvrhlé ideologie schvaluje – a v tom jsou vždy nebezpeční, protože z jejich řad kdykoli může vyjít vrah a také pravidelně vychází a vraždí nevinné lidi.
Pachateli teroristických útoků nejsou pouze muslimové. Z dlouhodobé statistiky obětí teroristických útoků z let 1970 až 2016 ale vyplývá, že islamistický terorismus je záležitostí posledních let, nikoli dlouhodobým rysem jediné kultury. V minulosti byly teroristické útoky v Evropě páchány např. v severním Irsku či ve Španělsku, kde je měla na svědomí separatistická organizace ETA.
Drtivá většina muslimů teroristické útoky nepáchá. V Evropě žije více než 44 milionů muslimů, terorismu se dopouští jednotlivci nebo úzce provázané malé skupiny. Francouzský islamolog Olivier Roy v roce 2015 upozornil (překlad studie Faktus), že pachateli jsou často mladí lidé, kteří se v Evropě už narodili nebo v ní od útlého dětství vyrůstali. O islám začali projevovat zájem až krátkou dobu před útoky.
To mi dává smysl, pod tohle se podepisuju taky.
Amnesty International ČR
Amnesty International ČR
Podepsáno!
Karel Fiedler
Řekl bych, že teroristické útoky jsou spíše dílem hlouposti a možná i proradnosti evropských ‚elit‘. Odhalit integrované radikály bude pro západní Evropu už velmi těžké. Doufejme, že my tu možnost ještě možná máme. Každý promarněný měsíc aktivních opatření ji však výrazně snižuje. Islámská kultura – je-li to vůbec kultura – je s evropskou jednoznačně neslučitelná.
ParlamentniListy.cz, 29.5.2017Karel FiedlerŘekl bych, že teroristické útoky jsou spíše dílem hlouposti a možná i proradnosti evropských ‚elit‘. Odhalit integrované radikály bude pro západní Evropu už velmi těžké. Doufejme, že my tu možnost ještě možná máme. Každý promarněný měsíc aktivních opatření ji však výrazně snižuje. Islámská kultura – je-li to vůbec kultura – je s evropskou jednoznačně neslučitelná.
Vždyť už mezi sebou dávno muslimy máme a drtivá většina z nich žije se zbytkem společnosti v míru a harmonii. Každý 20. obyvatel Evropy je muslim, i v České republice jsou tisíce muslimů, kteří jsou plně integrovaní. Žije jich mezi námi mnohonásobně víc, než kolik jich sem míří v posledních letech kvůli bezpečnostní krizi. Víš, že jednoho máme dokonce v našem senátu? Je to syrský lékař Hassan Mezian.
Ale čím víc jich mezi sebe pustíme, tím víc bude těch jednotlivců, kteří se nepřizpůsobí a pak páchají terorismus.
Jenže tohoto problému se nezbavíme tím, že zavřeme hranice. V dnešním globalizovaném světě se lidi různých náboženství beztak budou přesouvat. A ještě rychleji než lidé se šíří nenávistná propaganda extremistů, jaké představuje třeba Islámský stát. Je třeba příchozí prověřovat, ale většina z nich utíká před tím, čeho se bojíme i my a jsou přímými (nebo potenciálními) oběťmi takových skupin.
A co tedy můžeme dělat?
Já myslím, že pomůže už to, že se budeme víc zajímat, tak jako to teď děláš. Když nebudeme házet všechny muslimy to jedné škatule podobně, jako se to s křesťanskou nebo sekulární společností snaží dělat Islámský stát. Nenecháme se rozeštvávat a dělit na dva nepřátelské tábory, když naprosté většině z nás jde o stejnou věc.
Konkrétně je důležité pomoci těm nejzranitelnějším, ale hlavně se soustředit na situaci v zemích původu, aby lidé vůbec utíkat nemuseli. Aby se tam třeba neprodávaly zbraně, které se ztrácí nebo jsou používány proti civilistům, abychom se zajímali o to, jestli při výrobě řady věcí nejsou zneužíváni lidé nebo jestli naši představitelé nepodporují obchod s vládami, které porušují práva svých obyvatel. Každý tomu může nejen svým zájmem, ale svým rozhodováním a chováním denně přispět.
Karel FiedlerŘekl bych, že teroristické útoky jsou spíše dílem hlouposti a možná i proradnosti evropských ‚elit‘. Odhalit integrované radikály bude pro západní Evropu už velmi těžké. Doufejme, že my tu možnost ještě možná máme. Každý promarněný měsíc aktivních opatření ji však výrazně snižuje. Islámská kultura – je-li to vůbec kultura – je s evropskou jednoznačně neslučitelná.
Nic jako jednotná “muslimská kultura” neexistuje, islám má mnoho větví a do hry vstupuje etnicita a další faktory. Evropu v přístupu k náboženství odlišuje především delší historie uplatňování sekulárního principu.
Islám už v Evropě koexistuje s judaismem a křesťanstvím. V Evropě žilo v roce 2010 podle odhadů asi 42 miliónů muslimů, z toho na Balkáně asi 6,5 a v Rusku 16 miliónů. Tato čísla poměrně jasně dokazují, že islám a k němu přináležející kultura může koexistovat s křesťany, židy či ateisty na jednom kontinentu.
Boj za rovnoprávnost ještě neskončil ani v Evropě. Sekulární princip se stal jedním z pilířů postupného nastolování rovnoprávnosti mužů a žen, které pokračuje dodnes (např. v EU ženy berou v průměru o 16 % nižší plat na stejných pozicích než muži. V ČR pak o 22 % méně. A to i přesto, že je to v rozporu se zákonem).
Svědectví žen má menší relevanci jen v některých státech. Svědectví žen je poloviční zpravidla pouze před náboženskými soudy, tzn. v rodinných věcech (i v jiných případech v Íránu, Alžírsku a Saúdské Arábii). V oblasti trestního práva uplatňují drakonické tresty „pouze“ Saudská Arábie, Írán a Pákistán, jinde se aplikuje moderní trestní právo.
I v muslimských zemích jsou ženy v politických funkcích. Boj za práva žen probíhá také v zemích, kde většina či část obyvatel vyznává islám. Volit i kandidovat už dnes ženy mohou ve všech převážně muslimských zemích včetně ultrakonzervativní Saúdské Arábie (pouze kandidatura v místních volbách).
Dokonce ani ženy v nejvyšších politických funkcích v muslimských zemích nejsou výjimkou: Indonésie (prezidentka Megawati Sukarnoputriová, 2001), Pákistán (Benazir Bhuttová), Bangladéš (premiérka Begum Khaleda Ziaová (1991) a Sheikh Hasinaová (1996, 2009) a další.
To mi dává smysl, pod tohle se podepisuju taky.
Amnesty International ČR
Amnesty International ČR
Podepsáno!