Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
© Amnesty International
Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...
akce
akce
nalezeno 493 výsledků:
Případ publikován 10.12.2024
Amnesty International vyzývá slovenskou vládu k respektování lidských práv a svobod
U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv zveřejnila Amnesty International Slovensko svou výroční zprávu o stavu lidských práv za rok 2024. Tato zpráva upozorňuje na klíčové oblasti, v nichž Slovenská republika vážně selhává, a připomíná, že lidská práva jsou univerzální a představují nezpochybnitelný závazek, který nelze ignorovat ani obětovat ve prospěch politických zájmů.
Případ publikován 9.12.2024
Obránci lidských práv pod tlakem. Venezuela zavádí nové zákony s cílem umlčet neziskovky
Venezuelská lidskoprávní organizace PROVEA, která dlouhodobě upozorňuje na porušování lidských práv v zemi, čelí od listopadu 2024 rostoucímu tlaku ze strany státních úřadů. Represe vůči obráncům lidských práv – zahrnující výhrůžky, zadržování i obvinění – ohrožují nejen samotnou organizaci, ale i širší občanskou společnost ve Venezuele.
Případ publikován 2.12.2024
Kyrgyzští novináři nespravedlivě ve vězení. Podepište petici za jejich propuštění
Čtyři kyrgyzští novináři byli v říjnu 2024 odsouzeni k podmíněným i nepodmíněným trestům kvůli investigativní žurnalistice, která zahrnovala odhalování korupce i kritiku vlády. Podpořte je podpisem petice
Případ publikován 27.11.2024
Za odhalování korupce dostal šest let vězení. Podpořte guatemalského novináře podpisem petice
José Rubén Zamora je významný guatemalský novinář. Založil nebo spoluzaložil časopisy Siglo XXI, Nuestro Diario a El Periódico, známé svými investigativními reportážemi. Za svou práci získal několik prestižních mezinárodních ocenění, stála ho ale také svobodu. V politicky motivovaném procesu byl odsouzen k šestiletému trestu vězení. Podepište petici za jeho propuštění.
Případ publikován 21.11.2024
Ázerbájdžán musí propustit nespravedlivě vězněné novináře. Někteří ve vězení čelí mučení
Nezávislí novináři z investigativní zpravodajské organizace Abzas Media dlouhodobě čelí represím ze strany ázerbájdžánských úřadů. Těsně před začátkem konference COP29 byla proti šesti z nich vznesena další falešná obvinění. Neprávem obviněným zaměstnancům Abzas Media byla rovněž prodloužena doba vazby, v níž jsou nyní drženi už deset měsíců. Dva z nich jsou ve vazbě navíc vystaveni velmi špatnému zacházení, včetně mučení. Mučeným vězňům je zároveň odpírána potřebná lékařská péče.
Případ publikován 5.11.2024
Guinejské lidskoprávní aktivisty zadržela police a od té doby jsou nezvěstní. Podepište petici za jejich propuštění
V červenci 2024 byli v Guineji zatčeni lidskoprávní aktivisté Oumar Sylla a Mamadou Billo Bah. Od té doby jsou drženi na neznámém místě a guinejské úřady odmítají poskytnout informace o místě jejich pobytu a aktuálním stavu. Aktivistům ve vězení hrozí mučení a jiné špatné zacházení. Podpořte je podpisem petice.
Případ publikován 24.10.2024
Zažily kruté zneužívání v zajetí povstalecké skupiny Boko Haram. Teď znovu potřebují naši pomoc. Podpořte přeživší nigerijské dívky podpisem petice
Dívky a mladé ženy ze severovýchodní Nigérie zažily v zajetí povstalecké skupiny Boko Haram roky násilí a krutého zneužívání. Po svém propuštění nebo útěku však mnohé z nich místo pomoci čelily svévolnému zadržení a nedostatečné podpoře ze strany nigerijských úřadů. Nyní se odvážně hlásí o své právo na nový začátek, vzdělání a šanci vybudovat si lepší budoucnost. Podpořte je podpisem petice.
Případ publikován 16.10.2024
Protestovala proti ruské invazi na Ukrajinu i proti odvodu mužů do armády. Kvůli svým aktivitám skončila ve vězení. Podpořte ruskou novinářku podpisem petice
Natalja Filonova je aktivistka a novinářka z Ulan-Ude na východní Sibiři. V roce 2022 byla zadržena na pokojném protestu proti odvodu mužů do ruské armády pro boj ve válce na Ukrajině. Kvůli svým aktivitám byla o rok později odsouzena ke dvěma letům a deseti měsícům vězení. Trest si odpykává ve vězení se zpřísněným režimem. Nikdo by neměl skončit ve vězení pouze kvůli pokojnému aktivismu. Zastaňte se s námi vězněné novinářky.
Případ publikován 10.10.2024
Dvacet let za mřížemi pro učitele, který kritizoval vládu. Podepište petici za jeho propuštění
Asád bin Násir al-Ghamdí je učitel ze Saúdské Arábie. Za příspěvky na sociálních sítích kritických k vládě byl v květnu 2024 odsouzen k dvacetiletému trestu vězení. Nikdo by neměl být ve vězení za pouhé vyjádření názoru. Saúdské úřady musí okamžitě a bezpodmínečně propustit Asáda bin Násira al-Ghamdího a zrušit jeho odsouzení a trest.
Případ publikován 30.9.2024
Trest smrti za pokojné aktivity v oblasti lidských práv. Pomozte statečné Íránce na svobodu!
Šarife Mohammadi je obránkyně lidských práv v Íránu. Zasazovala se za práva žen a pracujících, prosazovala zrušení trestu smrti. Kvůli svým aktivitám byla uvězněna, mučena a v hrubě nespravedlivém soudním procesu odsouzena k trestu smrti. Nikdo by neměl být vězněn nebo popraven kvůli pokojné obraně lidských práv. Zastaňte se Íránky podpisem petice.