Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.

akce
© Amnesty International
Česká republika
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Více informací...

akce

akce
nalezeno 504 výsledků:

Případ publikován 9.4.2025
Egyptský právník uvězněn kvůli snaze najít svého nuceně zmizelého syna. Podepište petici za jeho propuštění
Egyptský právník a spoluzakladatel Asociace rodin nuceně zmizelých Ibrahim Metwaly je od roku 2017 nespravedlivě vězněn. Zatčen byl na letišti v Káhiře při cestě na konferenci OSN. Musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn, protože je uvězněn pouze kvůli svým aktivitám v oblasti lidských práv, a snaze o nalezení pravdy a spravedlnosti pro svého nuceně zmizelého syna.

Případ publikován 18.3.2025
Ukrajinský bojový záchranář v ruském zajetí bojuje o život. Podepište petici za jeho propuštění
Artem Kolomijec je ukrajinský bojový záchranář a válečný zajatec, který byl zajat v květnu 2022 během obléhání Mariupolu. V důsledku mučení a špatného zacházení se nyní nachází v ohrožení života. Je mu odpírána adekvátní lékařská péče a je držen v izolaci bez možnosti komunikace. Jako vážně nemocný válečný zajatec musí být okamžitě repatriován na Ukrajinu nebo převezen do neutrální země.

Případ publikován 12.3.2025
Afghánský režisér nespravedlivě odsouzen k tříletému trestu vězení. Podepište petici za jeho propuštění
Sayed Rahim Saidi, 57letý filmař, ředitel a producent společnosti Anar Media, byl v červenci 2024 zatčen příslušníky zpravodajských služeb Tálibánu. Ve vazbě byl mučen a držen na samotce. V prosinci 2024 byl po nespravedlivém procesu odsouzen ke třem letům vězení za údajné „šíření propagandy“ a aktuálně si odpykává trest ve věznici Pol-i-Čarchí. Musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Případ publikován 7.3.2025
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.

Případ publikován 5.3.2025
Amnesty vyzývá americký Kongres: Nezastavujte zahraniční pomoc!
Vláda prezidenta Donalda Trumpa zruší devadesát procent smluv Agentury USA pro mezinárodní rozvoj (USAID), která poskytuje pomoc po celém světě. Tento krok ohrozí dodávky potravin, léků a přístup k pitné vodě pro miliony lidí v nejchudších regionech, výrazně zhorší humanitární krize a může vést k dalšímu šíření nemocí a násilných konfliktů.

Případ publikován 28.2.2025
Ukrajinská učitelka nespravedlivě ve vězení. Podepište petici za její propuštění
Olha Baranevska, bývalá učitelka mateřské školy z Melitopolu, odmítla po ruské okupaci města učit podle vnucených osnov. Po vykonstruovaném obvinění z ukrývání výbušnin byla odsouzena k šesti letům vězení. Během Olhina pobytu ve vazbě zemřela její matka, o kterou se v té době neměl kdo starat. Olha má vážné zdravotní problémy a musí být okamžitě propuštěna.

Případ publikován 11.2.2025
Tuniská právnička vězněna za kritiku vlády. Pomozte ji osvobodit!
Sonia Dahmani, významná tuniská právnička a mediální osobnost, čelí tvrdým represím kvůli uplatňování svého práva na svobodu projevu. Na základě kontroverzního zákona o kyberkriminalitě byla odsouzena k několikaletému vězení a držena v nevyhovujících podmínkách, které vážně ohrožují její zdraví. Amnesty International vyzývá k jejímu okamžitému a bezpodmínečnému propuštění.

Případ publikován 4.2.2025
Nigerskému obránci lidských práv hrozí až deset let vězení. Zastaňte se ho podpisem petice
Moussa Tchangari, obránce lidských práv a generální tajemník nevládní organizace Citizens’ Alternative Spaces, byl v prosinci 2024 zatčen a obviněn z propagace terorismu. Hrozí mu až deset let vězení. Nigerské úřady ho musí okamžitě propustit, protože byl zadržen pouze za pokojné uplatňování svých práv.

Případ publikován 20.1.2025
Írán odsoudil k trestu smrti humanitární pracovnici a aktivistku. Zastaňte se jí podpisem petice
Írán po hrubě nespravedlivém procesu odsoudil k trestu smrti kurdskou aktivistku a humanitární pracovnici Pakhšan Azizi. Azizi, která pomáhala vysídleným ženám a dětem v severovýchodní Sýrii, čelí popravě na základě obvinění z „členství ve skupinách usilujících o ozbrojené povstání“. K přiznání byla donucena mučením. Je držena v nechvalně proslulé věznici Evín a není jí umožněn kontakt s rodinou ani právníky. Podepište petici za její propuštění.

Případ publikován 8.1.2025
Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění
Dva významní akademici, Bahruz Samadov a Igbal Abilov, byli v Ázerbájdžánu zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady. K jejich zatčení došlo kvůli tomu, že v minulosti vyjádřili kritický postoj vůči politické situaci v Ázerbájdžánu. Oba zůstávají ve vazbě a nemají povoleny návštěvy ani kontakt se svými rodinami. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody až na 20 let.