akce
©Private
Postavila se převratu, hrozí jí roky vězení
Případ
Tunisko publikován 14.9.2023
Brzy poté se Chaima stala jedním z prvních cílů jeho represí. Když se jednoho dne vracela autem domů, zadržely ji ozbrojené protiteroristické jednotky. Policie také obklíčila okolí jejího domu, vtrhla dovnitř a zabavila osobní korespondenci, telefon a počítač.
Přes čtyři měsíce byla Chaima nespravedlivě držena ve vazbě kvůli obvinění z údajného spiknutí. V červnu byla sice propuštěna, její obvinění ale trvá a aktivistka stane před vojenským soudem. Pokud ji shledá vinnou, hrozí jí až 10 let ve vězení. Čelí i dalšímu obvinění, a to za kritizování tamních úřadů v rozhlasovém pořadu.
Její příběh odráží, jak Tunisko postupně utahuje smyčku kolem právního státu. S vlastními občany, kteří se odváží vedení státu kritizovat, pak nakládá jako s nejhoršími zločinci. Od roku 2021, kdy prezident Kaís Saíd převzal moc, se lidskoprávní situace v zemi stále zhoršuje a byla zrušena většina institucí zaručujících nezávislost tuniské justice. Několik let po ukončení dlouholeté vlády diktátora Zína Abidína ben Alího, svrženého v roce 2011, se tak diktatura do Tuniska znovu navrací.
Postavíte se s námi za tuniskou obránkyni lidských práv?
Aktuality
Článek publikován 6.8.2024
Tuniská aktivistka stále čelí obviněním, za která jí hrozí až trest smrti
Významná představitelka tuniské opozice Chaima Issa byla od února do července 2023 svévolně zadržována kvůli kritice prezidenta a dalším aktivitám. I po propuštění stále čelí obviněním, za které jí hrozí vysoké tresty nebo dokonce trest smrti.