Urgentní
akce

Private

Ázerbajdžán předsedá Radě Evropy, zároveň mučí a posílá studenty do vězení!

  Případ

V únoru 2011 skupina studentů založila hnutí NIDA (v překladu vykřičník). Chtěli prosazovat sociálně-ekonomické změny v zemi a větší demokratizaci. V současnosti má organizace přes 350 členů. Od začátku svého působení se členové hnutí potýkali s policií. Situace eskalovala v březnu 2013, kdy policisté zadrželi během pokojné demonstrace 90 aktivistů. Několik z nich utrpělo vážné poškození zdraví. Zatčení aktivistů NIDA přichází v době, kdy Ázerbájdžán usedá na předsednické křeslo Výboru ministrů při Radě Evropy, přední evropské instituce v oblasti lidských práv. Jaké vedení poskytne Ázerbájdžán Radě Evropy, když ve vlastní zemi zatýká a mučí pokojné demonstranty?

Od ledna 2013 se po zemi šířily zprávy o mučení, sebevraždách a velkém množství úmrtí vojáků ázerbájdžánské armády mimo bojové akce. Armáda odmítla zahájit vyšetřování těchto případů, a to i přes opakované žádosti pozůstalých. Na to konto se Shahin Novruzlu a jeho přátelé z hnutí NIDA v březnu 2013 rozhodli vytvořit událost na Facebooku, kde vyzvali k pokojnému protestu proti eskalující nespravedlnosti v zemi. Shahin, Mammad a Bakhtiyar byli několik dní před naplánovaným protestem uneseni. Později bylo zveřejněno, že za únosem stálo ministerstvo národní bezpečnosti. Den po jejich zatčení policie při domovní prohlídce našla u aktivistů tři láhve benzínu, ilegální drogy a 19 Molotovových koktejlů. Všichni byli obviněni z držení nelegálních drog a výbušnin. Jejich rodiny jsou přesvědčeny, že všechny důkazy byly na místě podstrčeny policí. Tři mladí aktivisté se pod těžkým psychickým a fyzickým tlakem přiznali. Nyní však obvinění popírají. Shahin byl policií brutálně mučen a v důsledku bití přišel o čtyři přední zuby. V té době mu bylo pouze 17 let. Dvacetiletý Mammad byl také surově zbit, několik dní nebyl schopen chodit a ztratil sluch v jednom uchu. Policie pokračovala v zatýkání dalších aktivistů po celý zbytek roku. Všichni zatčení byli obviněni z nezákonného držení střelných zbraní a výbušnin. 12. září 2013 se ke stávajícím obvinění přidalo obvinění za "maření veřejného pořádku“. Všech 8 členů hnutí NIDA bylo 6. května 2014 odsouzeno Městským soudem pro závažné činy v hlavním městě Baku. Rozmezí jejich trestů se pohybuje od 6 do 8 let ve vězení.

  Aktuality

  Článek publikován 9.5.2022

Členové ázerbájdžánské skupiny NIDA oficiálně uznáni nevinnými

V listopadu roku 2021 ázerbájdžánský Nejvyšší soud svým rozsudkem oficiálně uznal nevinu již dříve omilostněné čtveřice členů skupiny NIDA.

  Článek publikován 4.4.2016

Čtyři členové NIDA propuštěni z vězení

  Článek publikován 29.1.2015

Shahin Novruzlu byl propuštěn z vězení

  Článek publikován 4.7.2014

Právníci aktivistů se proti rozsudkům odvolali.

Pozadí

Ázerbájdžánské orgány se snaží umlčet politické a občanskoprávní aktivisty po mnoho let. Aktivisté, kteří se zúčastní pokojných protestů, se často stávají oběťmi svévolného zatýkání a nespravedlivých soudních procesů na základě smyšlených obvinění od „výtržnictví“, „odpor při zatýkání“ až po daleko závažnější obvinění z "držení nelegálních drog a zbraní". Pokojné protesty jsou okamžitě násilně rozehnány pořádkovou policií. Autocenzura roste vzhledem k velkému tlaku ze strany státních orgánů. Novinářům a vládním oponentům tak hrozí ztráta zaměstnání pouze za vyjádření názoru.