Urgentní
akce

© Private

Propusťte novináře a vězně svědomí Merzouga Touatiho!

  Případ

Alžírský novinář Merzoug Touati byl odsouzen k ročnímu vězení a pokutě za příspěvky na Facebooku, v nichž kritizoval špatné podmínky, které panují v tamních věznicích. Touati ve vězení začal držet protestní hladovku a podle zpráv rodiny se jeho zdravotní stav výrazně zhoršil.

Merzoug Touati je alžírský novinář a aktivista. V roce 2015 založil nezávislou zpravodajskou stránku „Al-Hogra“, kde publikuje články o politickém dění a stavu lidských práv v Alžírsku. Působil také jako novinář v nezávislých alžírských novinách L’Avant-Garde. Od roku 2017 se na něj alžírské úřady několikrát zaměřily kvůli dokumentování porušování lidských práv a informování o politickém vývoji v zemi.

V lednu 2017 byl odsouzen k deseti letům vězení, později mu byl trest snížen na pět let, z toho tři roky podmíněně. Čelil obvinění ze sdílení zpravodajských informací s cizí mocností „s cílem poškodit diplomatické styky“ a z „podněcování ke shromážděním a demonstracím na veřejných prostranstvích“. Obvinění byla založena výhradně na pokojném uplatňování jeho práva na svobodu projevu a pokojné shromažďování, a to na základě příspěvku na Facebooku, v němž vyzýval k protestům proti novému zákonu, a videorozhovoru s izraelským mluvčím zveřejněným na YouTube.

Ve vězení strávil více než dva roky a 7. března 2019 byl propuštěn. Touati byl činný v prodemokratickém protestním hnutí Hirák jako novinář i aktivista. Policie ho znovu zadržela 12. června 2020, když se chystal informovat o protestu ve městě Béjaïa. Následující den byl předveden před státního zástupce a spolu s dalšími dvěma aktivisty byl obviněn z „podněcování ke shromáždění“. Dne 8. července 2020 byl odsouzen k pokutě 100 000 alžírských dinárů (přibližně 749 USD). Předvolání s oznámením, že se má dostavit na oddělení kyberkriminality v Béjaïe, obdržel doma 15. listopadu 2021.

Na ústřední policejní stanici se Merzoug Touati dostavil 16. listopadu. Tam mu bylo nařízeno, aby dorazil na oddělení kyberkriminality v Ghardaïa. Proto 27. prosince 2021 urazil více než 700 km z místa svého bydliště v Béjaïe do Ghardaïe. Den poté zavolal své manželce, aby jí oznámil, že je zde držen ve vazbě.

Dne 29. prosince 2021 byl předveden před státního zástupce a obviněn z vydávání falešných zpráv a poškozování veřejných institucí. Odsuzující rozsudek si vyslechl 3. ledna 2022, odsouzen byl k jednomu roku vězení a pokutě. Odvolací soud rozsudek potvrdil.

Merzoug Touati od 29. března 2022 drží hladovku na protest proti podmínkám ve vězení a převozu do věznice Al-Aghouat, vzdálené 500 km od jeho bydliště v alžírském městě Béjaïa.

Předtím byl během prvoinstančního a odvolacího řízení držen ve věznici Ghardaïa. Do nové věznice byl převezen 16. února 2022 a poté umístěn do přeplněného tranzitního prostoru určeného pro nově příchozí vězně, kteří se v něm mají podle předpisů vydaných v souvislosti s pandemií Covid-19 pobývat pouze dva týdny. Merzoug Touati však v tomto tranzitním prostoru strávil již více než dva měsíce, což dále ohrožuje jeho zdraví.

Dne 9. dubna 2022 ho ve vězení navštívila jeho rodina. Amnesty International sdělili, že ztratil polovinu své původní váhy a sotva se pohyboval. Stěžoval si na bolesti žaludku a požádal rodinu, aby mu sehnala léky mimo věznici, protože mu vězeňská správa neposkytla potřebnou lékařskou péči a místo toho nadále ignorovala jeho hladovku.

Pozadí

V Alžírsku zemřeli po hladovce nejméně dva lidé zadržení pouze za uplatňování práva na svobodu projevu. Novinář Mohamed Tamalt zemřel ve vězení 11. prosince 2016 po hladovce, již držel na protest proti dvouletému trestu odnětí svobody, jenž mu byl uložen za články a příspěvky kritizující nebo urážející prezidenta Boutefliku. Dne 28. května 2019 zemřel v nemocnici v Blidě lékař a místní předseda sekce Alžírské ligy na obranu lidských práv Kamaleddine Fekhar, který se aktivně zasazoval o obranu práv Mozabitů, berberské komunity v regionu Ghardaïa. Zemřel po padesátidenní hladovce, již držel na protest proti svému zadržení za příspěvky na Facebooku kritizující úřady.