akce
© SANCAQ Production/Bayram Mammadov/AI
Giyas a Bayram: Uvězněni za grafitti
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Ázerbájdžán publikován 21.9.2016
Giyas Ibrahimov a Bayram Mammadov jsou studenti a mladí aktivisté z Ázerbájdžánu. Oba jsou od 10. května 2016 ve vazbě, kdy byli falešně obviněni z držení drog poté, co uspořádali veřejný politický protest. V předvečer narozenin bývalého prezidenta Ázerbájdžánu namalovali na jeho sochu protestní zprávy. Na druhý den ráno, 10. května 2016, byli zatčeni a uvězněni za údajné přechovávání drog. Oba mladí muži byli bitím donuceni, aby se přiznali k přechovávání heroinu. 25. října byl Giyas odsouzen na 10 let vězení. Stejný osud postihl Bayrama a 7.prosince byl také odsouzen na 10 let.
Bayram a Giyas oba studují. Giyas žurnalistiku a Bayram angličtinu na Slovanské univerzitě v Baku. Giyas a Bayram si dovolili veřejně kritizovat vládu. V předvečer narozenin bývalého prezidenta Ázerbájdžánu, Hejdara Alijeva - otce současného prezidenta - nasprejovali na jeho sochu protestní zprávy. Graffiti obsahovala neslušné politické poselství a pozdrav „Šťastný den otroků“, který odkazoval na slogan „Šťastný den květů“, který se slaví 10. května, v den narozenin bývalého prezidenta. V ázerbájdžánštině jsou slova „květ“ (gül) a „otrok“ (qul) velmi podobné. Mladíci nahráli fotku z celé akce 9. května na Facebook.
Hned druhý den ráno, 10. května 2016, byli zatčeni a uvězněni za údajné přechovávání drog. Bili je, aby se přiznali k přechovávání heroinu. Když odmítli podepsat doznání a veřejnou omluvu za to, co údajně udělali, mučili je. Oba byli několikrát brutálně zbiti a nuceni falešně vypovídat. Bayram později napsal z vězení: „Sundali mi kalhoty a vyhrožovali mi, že mě znásilní obuškem. Musel jsem se ´přiznat´ a podepsat smyšlené doznáni.“ Bayram a Giyas prohlásili, že policie na ně heroin nastražila. Fakt, že byli zatčeni krátce poté, co pomalovali sochu a byli vyslýcháni jenom kvůli graffiti, odhaluje podstatu obvinění. Jde o úplný nesmysl. Oba ale odsoudili na 10 let vězení. A to všechno kvůli graffiti protestu. Amnesty International je považuje za vězně svědomí, trestané jen za pokojné vyjadřování svého názoru a uplatňování práva na svobodu projevu.
Aktuality
Článek publikován 7.5.2019
Aktivista Bayram Mammadov byl po měsíci propuštěn z vězení
Ázerbájdžánský aktivista Bayram Mammadov byl 29. dubna propuštěn z vazby, kde strávil 30 dní za údajný odpor vůči policejním příkazům.
Článek publikován 4.4.2019
Aktivista Bayram Mammadov byl na základě smyšlených obvinění znovu zatčen
Ázerbájdžánský aktivista Bayram Mammadov byl zadržen 30. března a odsouzen k 30 dnům správní vazby za odpor vůči policejním příkazům. Amnesty International věří, že obvinění jsou vykonstruovaná.