Urgentní
akce

Vlevo - Bahruz Samadov, © Bahruz Samadov/Facebook, vpravo - Igbal Abilov, © Private

Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění

  Případ

Dva významní akademici, Bahruz Samadov a Igbal Abilov, byli v Ázerbájdžánu zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady. K jejich zatčení došlo kvůli tomu, že v minulosti vyjádřili kritický postoj vůči politické situaci v Ázerbájdžánu. Oba zůstávají ve vazbě a nemají povoleny návštěvy ani kontakt se svými rodinami. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody až na 20 let.

Bahruz Samadov je postgraduálním studentem politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Je autorem řady akademických i zpravodajských článků týkajících se aktuální politické situace v Ázerbájdžánu, včetně kritických článků a názorů na arménsko-ázerbájdžánský konflikt o Náhorní Karabach. Opakovaně se k dění v Ázerbájdžánu vyjadřoval například pro ČT24, Svobodnou Evropu, BBC a další média. V minulosti se účastnil také akademických konferencí a setkání na podporu dialogu a míru v regionu.

Bahruz Samadov byl 21. srpna 2024 zadržen ázerbájdžánskou Státní bezpečností. V zemi byl v té době na návštěvě během pauzy v doktorském studiu. Při domovní prohlídce policie zabavila Bahruzovy notebooky, mobilní zařízení a cestovní pas. Byl obviněn z „vlastizrady“ (článek 274 trestního zákoníku). Policie v Baku v souvislosti s případem zadržela a vyslechla také dva kolegy Bahruze Samadova, novináře Samada Shikhiho a Cavida Ağu, kterým bylo následně zakázáno vycestovat ze země. Ázerbájdžánské úřady se na aktivisty, kteří se zasazovali o mírové řešení konfliktu o Náhorní Karabach, zaměřily již v minulosti.

Igbal Abilov je vědecký pracovník, jenž se specializuje na historii a etnografii. Přednáší mezinárodní vztahy na Běloruské státní univerzitě a je autorem několika odborných publikací o etnických menšinách na jižním Kavkaze, v Turecku a Íránu. Igbal Abilov je Ázerbájdžánec talyšského původu, ale od dětství žije v Bělorusku. Je rovněž spoluzakladatelem Talyšské národní akademie v Bělorusku.

Igbal Abilov byl zadržen ázerbájdžánskými bezpečnostními složkami při návštěvě své rodiny a příbuzných v Ázerbájdžánu. Dne 22. června 2024 byl bezpečnostními složkami předveden k výslechu a po šesti hodinách propuštěn. Když se 27. června pokusil vrátit do Běloruska, bylo mu zabráněno v nástupu do letadla a následně mu byl odebrán cestovní pas. Dne 22. července byl zadržen a převezen do vazební věznice v Baku. K Igbalovu zadržení došlo bez informování jeho rodiny. Dne 24. července na něj následně soud v Baku uvalil čtyřměsíční vazbu na základě obvinění z „velezrady“ (článek 274 trestního zákoníku), „veřejných protistátních výzev na příkaz cizího agenta“ (článek 281.3) a „podněcování etnické nenávisti“ (článek 283.1). Nebylo mu umožněno setkat se s rodinnými příslušníky ani jim sdělit jakékoli informace o svém případu. Dne 31. srpna byl zadržen také jeho právník Fariz Namazli, jenž byl tři hodiny vyslýchán a poté propuštěn bez vznesení obvinění.

Ázerbájdžánské úřady Talyše, což je etnická menšina žijící převážně na jihu Ázerbájdžánu a severu Íránu, pronásledovaly už v minulosti. Talyšové se často ocitají pod tlakem kvůli snahám o kulturní nebo politickou autonomii. V hledáčku úřadů se ocitli zejména ti, kteří se zasazovali o tato práva. Dva významní talyšští aktivisté, kteří byli uvězněni na základě vykonstruovaných a politicky motivovaných obvinění, zemřeli ve vazbě poté, co byli údajně vystaveni mučení a špatnému zacházení a nebyla jim poskytnuta potřebná lékařská péče.

Pozadí

Ázerbájdžánské úřady dlouhodobě zneužívají systém trestního soudnictví k umlčení jakéhokoli kritického názoru nebo výzkumu. Represe proti kritikům režimu v poslední době zesílily, zejména před konferencí OSN o změně klimatu COP29, která se v listopadu 2024 konala v Baku. Útlaku v Ázerbájdžánu tak vedle akademiků Bahruze Samadova a Igbala Abilova čelí například i nezávislí novináři z investigativní zpravodajské organizace Abzas Media, nebo lidskoprávní aktivista Anar Mammadli.