akce
© Private
Nespravedlivě vězněný obránce lidských práv v ohrožení života. Pomůžete?
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Bahrajn publikován 16.3.2022
Bahrajnský akademik a obránce lidských práv Abduldžalil al-Singace byl odsouzen k doživotnímu trestu za své pokojné aktivity během protivládních protestů v Bahrajnu v roce 2011. Ve vězení je již přes deset let, posledních několik měsíců drží protestní hladovku a jeho zdravotní stav je velmi vážný.
Abduldžalil al-Singace je šedesátiletý bahrajnský akademik, blogger a obránce lidských práv. Patřil mezi čtrnáct opozičních aktivistů, kteří byli zatčeni mezi 17. březnem a 9. dubnem 2011 během bahrajnského protivládního povstání. Většina z nich byla zatčena uprostřed noci skupinami příslušníků bezpečnostních složek, kteří vtrhli do jejich domů a odvezli je na neznámé místo, kde byli několik týdnů drženi v izolaci.
Většina ze čtrnácti aktivistů tvrdí, že byli během prvních dnů zadržování mučeni, když je vyslýchali příslušníci Národní bezpečnostní agentury (NSA). Žádnému z nich nebylo během výslechů NSA těsně po zatčení umožněno setkat se se svými právníky. Někteří viděli své právníky během výslechu vojenským prokurátorem před soudním procesem, zatímco jiným bylo umožněno setkat se s nimi až během prvního soudního slyšení v květnu 2011. Pro některé z aktivistů to zároveň bylo poprvé od jejich zatčení, kdy směli vidět své rodiny.
Dne 22. června 2011 bahrajnský vojenský soud pro národní bezpečnost odsoudil aktivisty na základě absurdních obvinění včetně „založení teroristických skupin s cílem svrhnout královský režim a změnit ústavu“ a udělil jim tresty v rozmezí od dvou let až po doživotí.
V dubnu 2012 byl případ předán civilnímu soudu k odvolacímu řízení. Dne 6. ledna 2013 kasační soud rozsudek potvrdil.
V červnu 2011 byla královským nařízením jmenována Bahrajnská nezávislá vyšetřovací komise (BICI), která měla vyšetřit a podat zprávu o porušování lidských práv, k němuž došlo po protivládních protestech v únoru a březnu 2011. Při zveřejnění zprávy BICI v listopadu 2011 se vláda veřejně zavázala k provedení doporučení uvedených ve zprávě. Namísto toho se ale vydala cestou trvalých represí a v uplynulém desetiletí rozpouštěla opoziční skupiny, nezávislá média a odsuzovala pokojné aktivisty k tvrdým trestům.
Zpráva BICI zdokumentovala mučení a špatné zacházení s Dr. Abduldžalilem al-Singacem a uvedla, že ho policie během jeho umístění na samotce dva měsíce po nocích bila. Nedůstojně se zaměřila na jeho postižení – zabavila mu berle, nutila ho stát delší dobu na jedné noze, tlačila mu berle do genitálií, vyhrožovala mu znásilněním a měla sexuálně explicitní poznámky o jeho ženě a dceři.
Abduldžalil al-Singace trpí vážnými zdravotními potížemi včetně občasných silných bolestí hlavy, problémů s prostatou, artritidy v ramenním kloubu, třesu, necitlivosti a zhoršeného zraku. Několik měsíců již drží protestní hladovku a jeho zdravotní stav je stále horší.
Hladovku zahájil dne 8. července 2021 na protest proti tomu, že mu vězeňské orgány zabavily knihu o bahrajnských dialektech, na které poslední čtyři roky ve vězení pracoval. O deset dní později byl z vězení převezen do zdravotnického centra Kanoo, kde je od té doby zadržován. Tentýž měsíc ombudsman bahrajnského ministerstva vnitra prohlásil, že kniha Dr. Abduldžalil al-Singace nemůže být předána jeho rodině, dokud nebude učiněno „právní rozhodnutí“. V listopadu 2021 byla právním rozhodnutím objasněna apolitická povaha knihy, přesto kniha stále nebyla vrácena.
Aktuálně se Abduldžalil al-Singace nachází ve zdravotnickém centru Kanoo, v němž se mu však nedostává odpovídající zdravotní péče.
Od konce listopadu mu není umožněno pravidelné spojení s jeho rodinou přes videohovory a doposud neměl možnost spatřit svého nově narozeného vnuka.