Urgentní
akce

Getty Images

Mladá dívka ve vězení kvůli příspěvku na Facebooku. Podpořte ji podpisem petice

  Případ

Dipti Rani Dasová, mladá dívka z hinduistické menšiny v Bangladéši, byla v říjnu 2020 zadržena policií za příspěvek na Facebooku a od té doby je držena v nápravném zařízení. Obviněna byla z „urážky náboženského cítění“. V případě odsouzení jí hrozí až sedm let vězení.

Dipti Rani Dasová, sedmnáctiletá dívka, byla 28. října 2020 zatčena v bangladéšském Dínapuru kvůli zveřejnění příspěvku na Facebooku. Jednalo se o fotografii ženy držící Korán mezi stehny. Na základě drakonického zákona o digitální bezpečnosti (2018) byla následně obviněna z „urážky náboženského cítění“. Hrozí až sedm let za mřížemi.

Otec dívky byl celou situací znepokojen, a proto se dne 28. října 2020 odpoledne vydal s rodinou na policejní stanici, aby celou záležitost vyřešil přímo s policií. Tam spatřili zástup několika desítek náboženských duchovních, kteří na Dipti Rani Dasovou přišli podat žalobu.

Ústně se omluvili lidem přítomným na policejní stanici a muslimské komunitě za inkriminovaný příspěvek na Facebooku, což někteří lidé z policejní stanice živě přenášeli na Facebooku. Rodina také předložila písemnou omluvu místnímu policejnímu šéfovi. Živě vysílaná omluva ještě více popudila některé lidi v sousedství, kteří večer zaútočili na dům Dipti Rani Dasové a její rodiny.

V obavě z dalších útoků se otec Dipti Rani Dasové později večer pokusil poslat dceru na pár dní vlakem pryč k příbuzným. Ve vlaku ji však zastavilo několik lidí, kteří ji znovu odvedli na policejní stanici a požadovali, aby byla za zveřejnění fotografie potrestána.

Od té doby je ve vazbě v nápravném zařízení v Rádžšáhí, severním okrese Bangladéše, a v případě odsouzení jí hrozí až sedm let vězení. Poté, co jí soud nižší instance třikrát zamítl propuštění na kauci, jí 11. května 2021 Nejvyšší soud kauci povolil. Příkaz k propuštění na kauci však byl pozastaven na základě odvolání zástupce komisaře Dínapuru, jejího domovského okresu.

Výbor OSN pro lidská práva, který monitoruje plnění Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, uvedl, že „zákazy projevů neúcty k náboženství nebo jinému systému víry, včetně zákonů o rouhání, jsou neslučitelné s Paktem“, s výjimkou specifických okolností, kdy se jedná o obhajobu nenávisti, která podněcuje k násilí, nepřátelství nebo diskriminaci.

Dipti Rani Dasová je milovnicí románů Humajuna Ahmeda, ráda maluje a píše příběhy. Původně chtěla studovat přírodní vědy, ale její rodina si to z finančních důvodů nemohla dovolit. V srpnu 2020 se zapsala do prvního ročníku umělecké školy na Parbatipur Government College. Od svého zadržení Dipti Rani Dasová ztratila možnost pokračovat ve studiu a čelí dalšímu riziku obtěžování a diskriminace. „Přeji si, aby moje dcera měla možnost svobodně se pohybovat ve společnosti, dokončit vzdělání a vybudovat si budoucnost. Žádám vládu a příslušné úřady, aby moje dcera byla s ohledem na její budoucnost zproštěna obžaloby,“ řekl její otec Amnesty International.

  Aktuality

  Článek publikován 21.9.2022

Skvělá zpráva: bangladéšská studentka je na svobodě!

Bangladéšská studentka Dipti Rani Dasová byla 15. března 2022 propuštěna z vězení a je konečně volná. Za mřížemi strávila šestnáct měsíců kvůli sdílení fotografie na sociálních sítích.

Pozadí

Ve zprávě z července 2021 Amnesty International zdokumentovala celou řadu případů porušování lidských práv, kterých se dopouštějí bangladéšské bezpečnostní složky pod záminkou, že příspěvky konkrétních lidí na internetu obsahují nepravdivé, urážlivé, hanlivé nebo znevažující informace. Amnesty International vyzvala bangladéšskou vládu, aby urychleně zrušila nebo zásadně změnila zákon o digitální bezpečnosti z roku 2018 a ukončila potlačování práva lidí na svobodu projevu na internetu.