akce
© AFP via Getty Images
Bangladéš přesouvá rohingské uprchlíky na odlehlý ostrov - zastavme to!
Případ
Bangladéšské úřady v prosinci 2020 přesunuly na šestnáct set příslušníků rohingské menšiny na odlehlý ostrov Bhasan Čár (Bhasan Char) v Bengálském zálivu.
Kvůli častým bouřím, záplavám a nánosům bahna je ostrov považován za nevhodný k osídlení. Úřady neumožnily zástupcům OSN posoudit, zda jsou na ostrově vhodné podmínky pro život, a bangladéšská vláda navíc plánuje na ostrov postupně přesídlit až sto tisíc Rohingů.
Vzhledem k velkým obavám o bezpečí tisíců rohingských uprchlíků požaduje Amnesty International po bangladéšské vládě okamžité zastavení přesidlování dalších lidí na Bhasan Čár, navrácení těch, co již na ostrově jsou, k jejich rodinám a komunitě v Cox’s Bazar a dodržování řádného procesu, který spočívá v plné a smysluplné účasti uprchlíků na jakémkoliv přesidlování.
Téměř jeden milion Rohingů, pronásledované převážné muslimské menšiny z Myanmaru, našlo útočiště v sousedním Bangladéši, kam uprchlo před vlnou násilných útoků probíhajících v zemi od roku 1978. Naprostá většina z nich sem začala přicházet před třemi lety, počínaje 25. srpnem 2017, kdy více než 740 000 Rohingů uprchlo z Myanmaru poté, co byly jejich domovy vypáleny a nejméně deset tisíc rohingských mužů, žen a dětí bylo zabito při zločinech proti lidskosti spáchaných myanmarskou armádou.
Bhasan Čár, jehož název znamená „plující ostrov“, byl vybudován bangladéšským námořnictvem a vznikl z naplaveného bahna z Bengálského zálivu před dvaceti lety. „Jeho hustá spleť obytných budov, obklopená násypem a oceánem neukazuje na infrastrukturu, která by umožňovala život civilních obyvatel, ale spíše na druh infrastruktury, kterou máme spojenou s vězněním, napsala Lindsay Bremner, profesorka architektury na Westminsterské univerzitě, v článku nazvaném „Sedimentární logika a uprchlický tábor Rohingů v Bangladéši“, jenž byl v březnu 2020 otištěn ve vědeckém časopise ScienceDirect.
Amnesty International uveřejnila v září 2020 zprávu s názvem „Nechte nás mluvit za naše práva“, v níž dva rohingští uprchlíci uvedli, že slyšeli o zprávách o sexuálním obtěžování spáchaném policejními a námořními funkcionáři na ostrově Bhasan Čár. Namísto toho, aby vláda zahájila okamžité a nezaujaté vyšetřování těchto obvinění, je však vláda důrazně odmítla.
Aktuality
Článek publikován 26.8.2023
Zatýkání, násilí gangů a deportace: čemu čelí Rohingové v uprchlických táborech
Téměř milion Rohingů uprchlo před násilím z Myanmaru do okolních zemí. V Indii, kde vládnou hinduistické nacionalistické politické strany a jsou potlačována práva muslimů, Rohingové nejsou vítáni. V největším uprchlickém táboře světa v Bangladéši Rohingové čelí násilí gangů. Čína mezitím usiluje o jejich přesídlení, aniž by bylo jisté, že po návratu do vlasti je nebude čekat další vlna násilí.
Článek publikován 22.3.2021
Relokace Rohingyů z Bangladéše pokračuje
I přes výzvy humanitárních aktérů a lidskoprávních organizací pokračuje postupná relokace příslušníků etnické menšiny Rohingyů z uprchlických táborů v Cox's Bazar v Bangladéši na odlehlý ostrov Bhasan Čár.