Urgentní
akce

© Spring96.org

Obránkyně práv žen a členka lidskoprávní organizace Vjasna nespravedlivě ve vězení!

  Případ

Dne 17. září byla zadržena obránkyně práv žen a členka běloruské lidskoprávní organizace Vjasna Marfa Rabková. Za falešné obvinění z výtržností jí hrozí až tři roky vězení. Marfa Rabková je vězeňkyní svědomí, perzekvována výhradně za své nenásilné aktivity v oblasti obrany lidských práv. Měla by být okamžitě propuštěna.

Marfa Rabková a její manžel Vadzim Žaromski byli zadrženi večer dne 17. září důstojníky Hlavního ředitelství pro boj s organizovaným zločinem a korupcí spadajícího pod ministerstvo vnitra (GUBAZIK). V jejich bytě byla provedena domovní prohlídka a zabaveny peníze, osobní věci a počítač. Vadzim Žaromski byl později propuštěn, Marfa Rabková strávila deset dní ve vyšetřovací vazbě jako podezřelá podle § 293(3) trestního zákoníku („Výcvik nebo jiná příprava osob podílejících se na výtržnostech nebo financování těchto aktivit“), za což hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Marfa Rabková je členkou lidskoprávního centra Vjasna, kde má na starosti koordinaci dobrovolníků. Podle informací této organizace byli během prezidentské volební kampaně a po volbách 9. srpna její členové vystaveni obtěžování ze strany úřadů, včetně svévolného zadržování v tzv. správní vazbě v souvislosti se svými aktivitami v oblasti lidských práv.

  Aktuality

  Článek publikován 9.8.2023

Pošlete Marfě Rabkové vzkaz solidarity a ukažte jí, že má podporu po celém světě!

Vězeňkyně svědomí Marfa Rabková si odpykává 15letý trest za obhajobu lidských práv. Pošlete jí do vězení vzkaz a podpořte ji.

  Článek publikován 7.9.2022

Přísné tresty pro Rabkovou a další lidskoprávní aktivisty

Městský soud v Minsku 6. září 2022 odsoudil Marfu Rabkovou, koordinátorku dobrovolníků v lidskoprávní organizaci Vjasna k patnácti letům vězení. Jeden z dobrovolníků, Andrej Čapjuk, za mřížemi stráví šest let. Ostatní spoluobžalovaní dostali tresty v rozmezí od pěti do sedmnácti let vězení.

  Článek publikován 18.5.2022

Marfě Rabkové hrozí až dvacet let vězení

Proběhlo řízení s bojovníky za lidská práva z Centra pro lidská práva Vjasna. Běloruský soud Rafkovou i Čapjukova obvinil bez přítomnosti veřejnosti.

  Článek publikován 12.4.2022

Zdravotní stav Marfy Rabkové je kritický

Na 25. dubna je naplánováno otevřené soudní jednání ve věci Marfy Rabkové a dalších politických vězňů. Čekání na řízení je umocněno obavami o její zdravotní stav, který se dle uveřejněných informací rapidně zhoršuje.

  Článek publikován 1.12.2021

Rabkové hrozí až dvacet let vězení

Marfa Rabková, běloruská politická vězeňkyně a koordinátorka dobrovolníků v lidskoprávní organizaci Vjasna byla obviněna z jedenácti trestných činů a za mřížemi může strávit až dvacet let.

  Článek publikován 16.11.2021

Marfa Rabková stále ve vazbě. Po víc než roce ji směl navštívit manžel

Dne 13. října 2021 se podle informací lidskoprávní organizace Vjasna Marfa Rabková poprvé po třinácti měsících setkala ve vazební věznici se svým manželem Vadzimem Zharomskim.

  Článek publikován 25.3.2021

Prodloužení vyšetřovací vazby

Vyšetřovací vazba byla Marfě Rabkové prodloužena o další měsíc, předběžně do 17. ledna.

  Článek publikován 9.12.2020

Marfa stále ve vazbě, pořád ji můžete podpořit vzkazem solidarity

Marfa Rabková zůstává ve vazbě a stále čelí trestním obviněním, za které jí hrozí až tři roky vězení.

Pozadí

Marfa Rabková je vězeňkyní svědomí, perzekvována výhradně za své legitimní aktivity v oblasti obrany lidských práv jako sledování demonstrací a shromažďování důkazů o porušování lidských práv, včetně mučení a jiného špatného zacházení, jemuž v současné době čelí pokojní demonstranti, kteří byli zadrženi úředníky činnými v trestním řízení.

Uvěznění obránkyně práv žen Marfy Rabkové zapadá do kontextu drastického zhoršení situace v oblasti lidských práv v Bělorusku. Během volební kampaně a po prezidentských volbách 9. srpna došlo a stále dochází k pokojným masovým protestům proti sporným oficiálním výsledkům. Úřady zahájily globální a zostřující se kampaň s cílem umlčet hlasy opozice a disentu. Policie svévolně pozatýkala tisíce osob, z nichž převážná většina byli pokojní demonstranti nebo přihlížející či kolemjdoucí, mnozí z nich byli odvlečeni maskovanými muži v civilu.

Podle četných očitých svědectví, výpovědí zadržených, fotek, videí a zdravotní dokumentace čelili mnozí zadržení týrání a jinému špatnému zacházení. Vazební věznice Akrestsina v Minsku, kde byla Marfa Rabková zpočátku také držena, se stala synonymem krutých praktik, kde jsou lidé vystavováni krutému bití a jiným způsobům nelidského nebo ponižujícího zacházení nebo trestání. Mnoho prominentních aktivistů z řad politické opozice i občanské společnosti bylo zatčeno na základě vykonstruovaných obvinění a následně vzato do vyšetřovací vazby a bylo s nimi zacházeno jako se zločinci. Všichni musejí být okamžitě propuštěni a veškeré porušování lidských práv okamžitě zastaveno, včetně rozhánění pokojných shromáždění, hromadného zatýkání a obecně rozšířeného špatného zacházení a mučení zadržovaných osob.