akce
© Amnesty International
Skvělá zpráva: Nový zákon postavený na souhlasu byl schválen Poslaneckou sněmovnou a následně i Senátem. Tato petice již byla uzavřena
Případ
Moje tělo moje práva Česká republika publikován 1.5.2024
Aktuálně k případu: Skvělá zpráva: Po více než třech letech kampaně Chce to souhlas prošel zákon o nové definici znásilnění v České republice Poslaneckou sněmovnou a o několik týdnů později i Senátem.
V únoru 2020 jsme společně s organizací Konsent spustili kampaň Chce to souhlas. Cílem kampaně bylo bojovat proti sexuálnímu násilí a napravit chybnou definici znásilnění v českém trestním zákoníku.
Nebyla to vůbec jednoduchá cesta. Absolvovali jsme stovky schůzek, zorganizovali několik kulatých stolů, objeli krajská města, uspořádali výstavu oblečení přeživších, zorganizovali workshopy na školách a mnoho dalšího. Ale vynaložené úsilí se vyplatilo – všechny strany v Poslanecké sněmovně podpořily novou definici znásilnění. Proti nehlasoval vůbec nikdo. Obrovský dík patří také všem zástupkyním a zástupcům stran, kteří se tématu věnovali a neúnavně se podíleli na tom, aby nespadlo pod stůl.
Nyní se zákon přesouvá do Senátu. V oblasti boje za práva přeživších domácího a sexuálního násilí nemá Senát dobrou vizitku. Začátkem letošního roku neschválil Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Během rozpravy o této úmluvě zaznívaly nejrůznější mýty a bludy od mnoha senátorů a senátorek, které jsou zejména právě pro přeživší velmi zraňující.
Senát má nyní šanci podpořit boj proti znásilnění a dokončit tak dobře načatou práci Poslanecké sněmovny. Podepište naši petici a dejte tak senátorům a senátorkám jasně najevo, že česká veřejnost si přeje novou definici znásilnění.
Aktuality
Článek publikován 28.5.2024
Spravedlivá definice znásilnění jde do finále. Po schválení Senátem už chybí jen podpis prezidenta
Nová legislativní definice znásilnění prošla Senátem. Schválení předcházela tříletá kampaň Amnesty.