akce
© Private
Uvězněné kazašské rodině hrozí mučení, podpořte je podpisem petice a e-mailem velvyslanci
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Čína publikován 22.2.2021
Weilina Muhataiová a její dva synové, Muheyati Haliyoula a Parisati Haliyoula jsou od srpna 2020 nezvěstní. Nejspíš se nachází v převýchovném táboře, kde jim hrozí mučení.
Celá rodina skončila v převýchovném táboře již v roce 2018 poté, co manžel Weiliny upozornil na smrt jiného Kazacha, který v jednom z táborů zemřel. Weilina a její synové byli přibližně po roce propuštěni, její manžel byl ale v tajném procesu odsouzen k dvaceti letům vězení, kde později zemřel.
Část rodiny žijící v zahraničí se s nimi opakovaně pokoušela spojit, přes půl roku se jim ale nepodařilo nikoho z nich kontaktovat. Panují vážné obavy, že se všichni opět nachází v převýchovném táboře a hrozí jim mučení nebo jiné špatné zacházení.
NOVINKA: NAPIŠTE E-MAIL PŘÍMO ČÍNSKÉMU VELVYSLANCI
Tento případ můžete po podpisu petice nově podpořit také odesláním výzvy přímo čínskému velvyslanci v ČR Čang Ťien-minovi ze své e-mailové adresy. Po podpisu petice za propuštění kazašské rodiny se vám zobrazí možnost poslat e-mail. Připravili jsme pro vás vzorový text e-mailu v češtině i angličtině a e-mailovou adresu, na kterou zprávu odešlete přímo ze své e-mailové schránky. Pomozte nám tímto zvýšit tlak na čínské orgány a upozornit na zoufalou situaci menšin v Číně. Děkujeme.
Amnesty u příležitosti Dne Tibetu (10. března 2021) poukazuje na skutečnost, že v Číně dochází k závažnému porušování lidských práv. Situace Tibeťanů, Kazachů, Ujgurů a dalších etnických menšin je alarmující. Svévolná zadržení lidí (někdy celé rodiny) v převýchovných táborech a dalších zařízeních jsou ukázkou pokračujících represí, započatých po nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga k moci v roce 2013. Systém táborů masivně využívaný v provincii Sin-ťiang byl navíc rozšířen i do dalších částí Číny.
Jaký je život v převýchovném táboře popisuje ve videu Kairat Samarkan, jeden z bývalých vězňů.