Urgentní
akce

© Private

Propusťe Liu Sia-po!

  Případ

Významný čínský literární kritik a držitel Nobelovy ceny míru z roku 2010 Liu Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest za údajné „podněcování k rozvracení státní moci“. Lidový soud mu trest vyměřil v roce 2009 za šest článků umístěných na webové stránky a spoluautorství Charty 08. Nyní se u něj projevila rozvinutá fáze rakoviny jater. Přeto není propuštěn.

Amnesty International ho považuje za vězně svědomí, jehož uvěznění bylo politicky motivované a má za cíl mu zabránit v další práci na prosazování demokratizace země. Jeho žena Liu Sia, fotografka a básnířka, je v Pekingu držena v domácím vězení.

Liu Siao-po se v roce 1989 aktivně zapojil do protestů na náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men). Jednalo se o studentské protivládní demonstrace, při kterých lidé požadovali demokratické reformy. Armáda protesty krutě potlačila, stovky demonstrantů přišly o život, tisíce lidí bylo zraněno. Čína přes dvacet let odmítá nezávislé vyšetření incidentu a vyvození patřičných důsledků. Během 90. let strávil Liu tři roky v pracovním nápravném zařízení. V prosinci 2009 ho soud během dvouhodinového procesu za údajné „ohrožení státní bezpečnosti“ odsoudil k 11 letům vězení za šest článků na internetu a sepsání Charty 08. V článcích Liu otevřeně kritizoval korupci, cenzuru a vládu jedné strany a obhajoval demokratický systém založený na několika politických stranách. K sepsání Charty 08 ho inspirovala československá Charta 77 a Václav Havel, se kterým si pravidelně dopisoval. Čínští intelektuálové ve výzvě požadovali svobodu slova a demokratizaci země. Dokument zveřejněný online v prosinci 2008 během pár dnů podepsaly tisíce Číňanů včetně významných intelektuálů, akademiků nebo zástupců literární a umělecké scény.

Navzdory protestům čínské vlády obdržel Liu 8. října 2010 Nobelovu cenu míru za dlouhý a nenásilný boj za základní lidská práva v Číně. Informován byl o den později vězeňskými dozorci. On ani nikdo z jeho blízkých nemohl kvůli zákazu čínských úřadů cenu osobně převzít. Uvěznění Liu Siao-pa vyvolalo kritické reakce západních zemí i laureátů Nobelových cen, kteří opakovaně požadují jeho propuštění. Za jeho svobodu aktivně bojoval i prezident Havel, který byl také jednou ze světových osobností, které nominaci Liu Siao-pa na Nobelovu cenu míru podporovaly.

Liu Siao-po je držen ve věznici Ťin-čou v severovýchodní čínské provincii Liao-ning. Celu sdílí s dalšími pěti vězni. Dvakrát denně smí hodinu cvičit na čerstvém vzduchu. Na rozdíl od většiny čínských vězňů nemusí pracovat a může číst a studovat. Není známo, jestli má nějaké zdravotní potíže. Po skončení trestu bude ještě na dva roky zbaven politických práv. To znamená, že nebude mít například volební právo.

  Aktuality

  Článek publikován 3.7.2017

Liu Sia-po stále ve vězení

Velmi smutná zpráva přichází z Číny. U Liu Sia-po se rozvinula rakovina jater. Nyní je v nemocnici, přesto není, ani podmínečně, propuštěn. Rodina trvá na léčbě mimo vězení a Amnesty nadále tlačí na urychlené bezpodmínečné propuštění.

  Článek publikován 29.7.2015

Liu může vycházet z domu nebo navštívit manžela