akce
© Private
Ujgurskému profesorovi hrozí v Číně trest smrti
Případ
Trest smrti Čína publikován 30.9.2019
Mezinárodně uznávanému profesorovi geografie a bývalému rektorovi Sin-ťiangské univerzity hrozí trest smrti.
Profesor Tašpolat Téjip byl čínskou policií zadržen v březnu 2017 během cesty na konferenci do Německa, které se měl zúčastnit s několika svými studenty. Od té doby je vězněn na neznámém místě. V tajném a nespravedlivém procesu byl obviněn ze „separatismu“ a odsouzen k trestu smrti.
Ujgurové jsou převážně muslimská etnická menšina, žijící zejména v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Od osmdesátých let se Ujgurové stali terčem systematického a rozsáhlého porušování lidských práv, zahrnujícího bezdůvodné zadržování a věznění, omezování náboženské svobody, stejně jako omezování kulturních a sociálních práv. Místní úřady mají pevnou kontrolu nad náboženskými praktikami, včetně nařízení, které všem státním zaměstnancům a dětem pod 18 let zakazuje modlení se v mešitách.
V květnu roku 2014 byla v Sin-ťiangu zahájena roční kampaň „tvrdý úder“, při které docházelo k zatýkání, svévolnému zadržování nebo zastrašování ujgurských obyvatel.
Vláda žádala větší „spolupráci“ mezi žalobci a soudy, která vyvolala obavy, že obvinění nebudou mít možnost, aby jejich proces byl spravedlivý. Kampaň „tvrdý úder“ byla nakonec prodloužena a došlo k navýšení výdajů na chod policejních složek v Ujgurské autonomní oblasti.
Díky stoupajícím represím se mnoho Ujgurů rozhodlo odejít ze země. Čínské úřady reagovaly další vlnou represí vůči jejich rodinám a blízkým s cílem přinutit uprchlíky k návratu.
Čína zároveň maří jakékoliv politické a lidskoprávní snahy ujgurských aktivistů v zahraničí. Podobné aktivity čínských úřadů vyvolávají rostoucí strach Ujgurů z nuceného návratu zpět do Číny. Oprávněné obavy mají zejména uprchlíci, kteří se v různých zemích snaží získat azyl. V posledních letech byly nejméně desítky Ujgurů deportovány do Číny, a to zejména ze zemí jihovýchodní a Střední Asie.
Aktuality
Článek publikován 6.1.2020
Tašpolet Téjip stále vězněn na neznámém místě. Rodina o něm nemá žádné zprávy
Místo pobytu významného ujgurského akademika Tašpolata Téjipa zůstává neznámé a nelze vyloučit, že bude popraven.
Článek publikován 16.12.2019
O Tašpolatův případ se zajímají média i Evropský parlament
Tašpolatův případ vzbudil velkou mediální pozornost a také nový předseda podvýboru Evropského parlamentu pro lidská práva (DROI) vydal prohlášení týkající se uvalování vazby v úplné izolaci a možných poprav obyvatel v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně.