akce
© Private
Student nespravedlivě obviněn z terorismu. Pomozte mu podpisem petice
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Egypt publikován 10.3.2021
Student a výzkumný pracovník Ahmed Samir Santawy byl v únoru pět dní držen na neznámém místě. Během vyšetřování byl při výslechu bit do hlavy a břicha příslušníky bezpečnostních složek a musel mít zavázané oči.
Vyslýchán byl v souvislosti se svým zapojením do sociálních sítí a akademickým výzkumem. V současné době je ve vazbě a čelí obvinění z aktivit souvisejících s terorismem. Je mu odmítán kontakt s rodinou a právníky.
Ahmed Samir Santawy je výzkumný pracovník a student antropologie na Středoevropské univerzitě (CEU) ve Vídni. Jeho výzkum se zaměřuje na práva žen, včetně historie reprodukčních práv v Egyptě. Od chvíle, kdy Ahmed Samir Santawy začal v září 2019 studovat na CEU – původně v maďarské Budapešti –, se ho egyptští bezpečnostní důstojníci při příletu a odletu z mezinárodního letiště v Káhiře vyptávali na důvody jeho zahraničních cest a povahu jeho studia. Byl vyslýchán i při svém posledním vstupu do Egypta v polovině prosince 2020.
Podle stížnosti předložené rodinou Ahmeda Samira Santawyho státnímu zástupci a přezkoumané Amnesty International, jakož i informací shromážděných z jiných zdrojů, provedlo dne 23. ledna v době, kdy nebyl doma, sedm maskovaných policistů razii v jeho rodinném domě. Nepředložili zatykač ani příkaz k domovní prohlídce, zabavili digitální záznamník z kamer CCTV v domě a nařídili Ahmedovi Samirovi Santawymu, aby se bez udání důvodu dostavil k Národní bezpečnostní agentuře (NSA). Když se 30. ledna dostavil do kanceláře NSA na policejní stanici v Nové Káhiře, bylo mu řečeno, aby přišel jiný den. Učinil tak 1. února a byl zatčen. Dne 3. února byl převezen na jinou policejní stanici v Nové Káhiře. Dne 4. února ho bezpečnostní síly přesunuly na neznámé místo zadržení, než se dne 6. února objevil v kanceláři SSSP. Od jeho výslechu dne 1. února až do zahájení vyšetřování SSSP úřady odmítaly sdělit jeho rodině a právníkům informace o jeho stavu a místě pobytu.
Prokurátor SSSP vyslýchal Ahmeda Samira Santawyho ohledně jeho studia a akademického zázemí, včetně jeho výzkumných poznatků týkajících se islámu a potratů. Prokurátor se ho také výslovně zeptal, na co se ho během vyšetřování vyptávali policisté NSA. Ahmed Samir Santawy uvedl, že policisté NSA se ho ptali na jeho studium i na jeho údajné zapojení do facebookové stránky s názvem „Revolucionáři 25. ledna“, kritické vůči postupu úřadů v oblasti lidských práv, což popřel. Prokurátor se ho také ptal na příspěvek na Facebooku týkající se bití a zadržení novináře, ale Ahmed Samir Santawy popřel, že by byl vlastníkem účtu. Žádosti jeho právníků, aby ho předali Úřadu forenzní medicíny k vyšetření zranění, která utrpěl během zadržení NSA, nebylo vyhověno.
Aktuality
Článek publikován 30.6.2023
Egyptské úřady brání aktivistovi pokračovat ve studiu ve Vídni
Na egyptského aktivistu Ahmeda Samira Santawyho byl uvalen zákaz cestování. Ahmedovi, který už dříve strávil osmnáct měsíců ve vězení, je tak bráněno pokračovat v magisterském studiu a výzkumu na Středoevropské univerzitě ve Vídni.
Článek publikován 29.9.2022
Ve vězení ho mučili, pak dostal tříletý trest, teď egyptský student obdržel prezidentskou milost
Egyptský výzkumný pracovník Ahmed Samir Santawy byl od února 2021 vězněn za kritické příspěvky na sociálních sítích. Od 30. července 2022 je na svobodě díky prezidentské milosti.
Článek publikován 2.8.2022
Nečekaný rozsudek: Santawy odsouzen ke třem letům vězení
Mimořádný soud začátkem července poslal na tři roky do vězení egyptského výzkumníka Ahmeda Amira Santawyho na základě obvinění z publikování falešných zpráv.
Článek publikován 14.7.2021
Ahmed Samir Santawy drží ve vězení hladovku
Egyptský student magisterského studia Ahmed Samir Santawy zahájil 23. června hladovku poté, co ho mimořádný soud odsoudil k čtyřletému trestu vězení za zveřejnění "falešných zpráv".
Článek publikován 22.6.2021
Egyptský soud poslal studenta Ahmeda Samira Santawyho na čtyři roky do vězení
Odsouzen byl za údajné zveřejnění „falešných zpráv“, kterého se měl dopustit kritickými příspěvky na sociálních sítích. Santawy vinu odmítá.