
akce
© Vinciane Jacquet
Egyptský právník uvězněn kvůli snaze najít svého nuceně zmizelého syna. Podepište petici za jeho propuštění
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Egypt publikován 9.4.2025
Egyptský právník a spoluzakladatel Asociace rodin nuceně zmizelých Ibrahim Metwaly je od roku 2017 nespravedlivě vězněn. Zatčen byl na letišti v Káhiře při cestě na konferenci OSN. Musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn, protože je uvězněn pouze kvůli svým aktivitám v oblasti lidských práv, a snaze o nalezení pravdy a spravedlnosti pro svého nuceně zmizelého syna.
Ibrahim Metwaly je právník a spoluzakladatel Asociace rodin zmizelých v Egyptě. Organizaci spoluzaložil poté, co jeho syn Amr 8. července 2013 nuceně zmizel. Amra jeho otec hledal na policejních stanicích, ve věznicích, v nemocnicích i márnicích, avšak neúspěšně. Egyptské bezpečnostní složky popřely, že by o osudu a místě pobytu jeho syna něco věděly. Amr je dodnes nezvěstný, ale jeho rodina se po něm v důsledku Ibrahimova zatčení rozhodla dále nepátrat. Obávala se totiž dalších represí.
Ibrahim Metwaly byl zatčen 10. září 2017 egyptskými bezpečnostními složkami na Mezinárodním letišti v Káhiře při cestě do Ženevy, kam byl pozván, aby na 113. zasedání Pracovní skupiny OSN pro nucená nebo nedobrovolná zmizení diskutoval o nucených zmizeních v Egyptě. Po zatčení byl dva dny držen na neznámém místě, dokud nebyl předveden před Nejvyššího státního bezpečnostního žalobce (SSSP) v Káhiře. Svým právníkům sdělil, že ho během této doby příslušníci Národní bezpečnostní agentury (NSA) svlékli donaha, polévali vodou, bili, a dávali mu elektrické šoky na různé části děla, což je v rozporu s absolutním zákazem mučení a jiného špatného zacházení.
Dne 12. září 2017, dva dny po zatčení Ibrahima Metwalyho, nařídil Nejvyšší státní bezpečnostní žalobce (SSSP), aby byl na 15 dní zadržen ve vazbě. Mezitím proběhlo vyšetřování obvinění, jež proti němu byla vznesena, tedy založení a vedení nezákonné Asociace rodin zmizelých v Egyptě, „spolupráce se zahraničními subjekty s cílem poškodit egyptskou národní bezpečnost“ a „šíření falešných zpráv“. Ačkoli egyptské právo stanovuje maximální dobu vazby před konáním soudního stání na 2 roky, toto ustanovení je rutinně obcházeno v případech kritiků režimu a politických odpůrců prostřednictvím praktiky známé jako „rotace“. V případě Ibrahima Metwalyho tak státní žalobci v letech 2019 a 2020 otevřeli dvě nové kauzy, čímž byla „legálně“ prodloužena doba jeho pobytu ve vazbě.
Dne 15. ledna 2025 vydala zvláštní zpravodajka OSN pro situaci obránců lidských práv prohlášení, ve kterém odsoudila využívání protiteroristické legislativy k věznění obránců lidských práv. Ve svém prohlášení poukázala na dlouhodobé neoprávněné zadržování Ibrahima Metwalyho a na to, že mu egyptské úřady odpírají přístup k potřebné zdravotní péči.
Ibrahim Metwaly je momentálně držen ve věznici Badr 3, která se nachází 70 kilometrů severovýchodně od Káhiry. Podle výzkumu Amnesty International jsou vězni v této věznici vystaveni hrozným a represivním podmínkám. Bývalí vězni a jejich rodinní příslušníci popisují velmi omezený přístup k základním potřebám, jako je dostatek jídla, oblečení a knih. Úřady často uvězněným neumožňují pravidelný kontakt s rodinou a právníky, a jednání o prodloužení vazby se běžně konají online. Tato jednání probíhají v represivním prostředí za přítomnosti vězeňské stráže, přičemž vězňům je bráněno komunikovat se svými právními zástupci. Tímto způsobem jsou vězni vystavováni riziku odvetných opatření od dozorců, pokud si stěžují na mučení nebo jiné špatné zacházení, a soudcům je znemožněno rozpoznat viditelné modřiny nebo jiná zranění.
Rodina může Ibrahima Metwalyho navštívit každých 45 dní nebo každé dva měsíce. Během návštěvy sedí návštěvníci v oddělené místnosti, kde je mezi nimi a vězněm skleněná přepážka, což ztěžuje komunikaci kvůli nízké hlasitosti telefonu. Rodina má povoleno doručit vězňům jídlo, oblečení a lékařské potřeby každých 30 dní, avšak úředníci občas svévolně zakazují doručování určitých předmětů.
Amnesty zdokumentovala vzorec nucených zmizení, která jsou v Egyptě běžnou praxí již více než desetiletí. Národní bezpečnostní agentura (NSA) a další bezpečnostní složky pravidelně drží osoby obviněné z účasti na terorismu nebo protestech na neznámých místech, přičemž jejich příbuzným a právníkům neposkytují žádné informace o jejich osudu a místě pobytu, a to nejčastěji po dobu od několika dnů až po 23 měsíců. Egypt stále není signatářem Mezinárodní úmluvy na ochranu všech osob před nuceným zmizením.