Urgentní
akce

© Mohamed Hosny

Egypt: propusťte z vězení obránkyni lidských práv Mahienour el-Masryovou

  Případ

Dne 22. září 2019 zatkli příslušníci bezpečnostních složek v civilu přední právničku, obránkyni lidských práv a aktivistku Mahienour el-Masryovou. Násilím ji vtáhli do dodávky, když opouštěla budovu Nejvyšší státní prokuratury v Alexandrii.

Poté byla vyslýchána nejvyšším státním žalobcem v souvislosti s protivládními protesty z března 2019 a na základě nepodložených tvrzení následně obžalována z údajného „napomáhání teroristické skupině při dosažení jejího cíle“ a z „šíření nepravdivých zpráv“. Nejvyšší státní žalobce dále nařídil uvalení vazby a nechal ji umístit do ženské věznice v Al Qanater, a to až do chvíle, kdy bude její případ uzavřen.

Dne 20. a 21. září 2019 došlo v několika egyptských městech k protestům, během nichž lidé požadovali odstoupení prezidenta Abdela Fattaha al-Sísího. Došlo k nim na základě obvinění z korupce, které vznesl bývalý zprostředkovatel armádních zakázek Mohamad Ali. Té se podle něj měli dopustit armádní představitelé spolu se současným prezidentem tím, že na stavbu svých soukromých luxusních nemovitostí použili veřejné prostředky. Amnesty International v souvislosti s protesty, ke kterým došlo mezi 20.–29. zářím v šesti egyptských městech, přímo zdokumentovala zatčení 76 lidí. Právníci spolupracující s různými organizacemi včetně Egyptského centra pro ekonomii a sociální práva (ECESR) a Egyptské komise pro práva a svobody (ECRF) dosud doložili 2300 případů zatčení. Podle těchto právníků bylo množství zadržených propuštěno bez podání obžaloby, ale mnoho dalších předvolání k prokurátorovi ještě čeká. Během této obrovské vlny zatýkaní byli zadržováni především novináři, právníci specializující se na lidská práva, aktivisté, účastníci protestů a politické osobnosti. Cílem bylo umlčet jejich kritické hlasy, zastrašit veřejnost a odradit ji od dalších protestů. Vysílání BBC a vysílání televize Al Hurra bylo egyptskou vládou zařazeno na seznam 513 zablokovaných webových stránek a došlo rovněž k narušování mobilní aplikace pro posílání zpráv, aby byla zmařena organizace dalších protestů.

  Aktuality

  Článek publikován 18.8.2021

Mahienour předběžně propuštěna

Po 22 měsících svévolného zadržování egyptské úřady propustily lidskoprávní aktivistku a právničku Mahienour el-Masryovou.

  Článek publikován 31.8.2020

Další obvinění a zákaz návštěv pro Mahienour el-Masryovou

Dne 30. srpna 2020 byla egyptská právnička Mahienour el-Masryová předvedena před Nejvyšší státní bezpečnostní zastupitelství (SSSP), aby vypovídala v souvislosti s vyšetřováním nového případu (č. 855/2020).

  Článek publikován 24.6.2020

Aktivistka v ohrožení kvůli COVID-19

Rodina Mahienour el-Masriové se obává o její bezpečnost v souvislosti s pandemií COVID-19 a jejího možného propuknutí v egyptských věznicích.

Pozadí

Mahienour el-Masryová je přední alexandrijská právnička specializující se na lidská práva a věnuje se zejména právům pracujících, žen a uprchlíků. V roce 2014 obdržela Cenu Ludovica Trarieuxe, která je každoročně udělována právníkovi/právničce, kteří se věnují ochraně lidských práv. Mahienour el-Masryová se tou dobou zrovna nacházela ve vazbě kvůli účasti na veřejném shromáždění.

V únoru 2015 byla Mahienour el-Masryová odsouzena ke dvěma letům vězení a 11. května 2015 jí byl výkon trestu snížen na 1 rok a 3 měsíce. Byla uznána vinnou z „nepovolených protestů“, „ničení policejního majetku“, „napadení bezpečnostních složek“ a „ohrožování veřejné bezpečnosti“, to vše na základě obvinění plynoucího z její účasti na demonstraci před policejní stanicí al-Raml v Alexandrii ze dne 29. března 2013. Jednalo se o demonstraci, která byla svolána k vyjádření solidarity s právníky, kteří policisty obvinili ze slovního a fyzického napadání a kteří byli v budově policejní stanice zadrženi a vyslýcháni. Mahienour el-Masryová byla po uplynutí vyměřeného trestu propuštěna 13. srpna 2016.

V červnu 2017 se Mahienour el-Masryová, Moataseem Medhat a tři další aktivisté Asmaa Naeemová, Walee el-Amry a Ziad Abu el-Fadl účastnili v Alexandrii protestu proti rozhodnutí egyptské vlády vzdát se kontroly nad dvěma ostrovy Tiran a Sanafir ve prospěch Saudské Arábie. Následně pak 18. listopadu 2017 vydal alexandrijský přestupkový soud v Montazahu příkaz k zatčení Mahienour el-Masryové a Moataseema Medhata. Ve vazbě byli oba drženi až do vynesení rozsudku.

Dne 30. prosince 2017 soud oběma udělil trest odnětí svobody v délce dvou let za „účast na nepovoleném protestu“ a „demonstraci síly“. Další tři aktivisté byli odsouzeni ke třem letům odnětí svobody, aniž by se soudního líčení vůbec účastnili.

Dne 13. ledna 2018 zprostil odvolací soud v Montazahu Mahienour el-Masryovou a Moataseema Medhata všech vznesených obvinění.