Urgentní
akce

© Private

Právník a bývalý poslanec je přes rok ve vězení bez kontaktu s rodinou a právníky

  Případ

Právníkovi v oblasti lidských práv a bývalému poslanci Zyadovi el-Elaimymu je ve věznici Tora odpírána odpovídající zdravotní péče. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a podmínkám ve vězení existuje značné riziko nákazy virem COVID-19. Zyad je svévolně zadržován déle než rok a spolu s žurnalisty, politiky (Hossam Moanis a Hisham Fouad) a dvanácti dalšími osobami čelí obviněním týkajícím se jeho pokojných politických aktivit.

Amnesty International v rámci případu známého jako Hope case –„Případ naděje“ zdokumentovala zatčení patnácti osob. Seznam zadržených zahrnuje Zyada el-Elaimyho – bývalého poslance, právníka v oblasti lidských práv a jednoho z vůdců egyptské Sociálně demokratické strany –, dále žurnalistu a mluvčího levicové Lidové strany Hossama Moanise, novináře, odborářského předáka a socialistického politika Hishama Fouada a dvanáct dalších osob zadržených mezi 9. červnem a 11. červencem. Nejméně sedm z nich bylo násilně odvlečeno na neznámé místo, nejméně osm dalších bylo vystaveno mučení a jinému špatnému zacházení včetně elektrických šoků, bití a vyhrožování. Amnesty International ví o sto pěti osobách vyšetřovaných v rámci tohoto případu, mnozí z vyšetřovaných jsou stále ve vazbě.

V přípravném řízení čekají na vyšetřování Nejvyššího státního zastupitelství a jsou obviněni

z „napomáhání teroristické skupině“, „příslušnosti k teroristické skupině“ a „šíření nepravdivých informací“. Obvinění se vztahují k legitimním aktivitám zahrnujícím účast na veřejných akcích, pokojné uplatňování svobody slova a obranu lidských práv. Případ vešel ve známost dne 25. června 2019, kdy ministerstvo vnitra ve svém prohlášení oznámilo odhalení „společného spiknutí exilového vedení Muslimského bratrstva a občanské opozice [v Egyptě] zaměřeného proti státním institucím, které mělo vypuknout dne 30. června“.

Oznámení zmiňuje účast několika v zahraničí žijících členů Muslimského bratrstva a příslušníků opozice a zatčení neuvedeného počtu osob v Egyptě, osm z nich však bylo jmenováno. V současnosti v Egyptě roste počet osob ve vyšetřovací vazbě, kde jsou nuceny trávit měsíce až roky a čelí obviněním z trestných činů souvisejících s terorismem, mnohdy pouze na základě policejního vyšetřování. Dva měsíce po novelizaci zákona 8/2015 o teroristických skupinách a teroristech, v únoru 2020, trestní soud v Káhiře zařadil Zayda a dvanáct dalších zadržovaných na dobu pěti let na seznam egyptských „teroristů“. Nedávné novelizace právních norem umožnily státním zástupcům předkládat soudům seznamy skupin, organizací a osob a označit je za „teroristy“ pouze na základě „policejního vyšetřování nebo informací“ bez uplatnění „zákona o teroristech“ nebo bez ohledu na to, zda k údajnému „teroristickému činu“ skutečně došlo.

Zyad byl soudem na takový seznam přidán bez jakéhokoli slyšení nebo soudního jednání. Zyadův obhájce se proti rozhodnutí soudu odvolal. Egyptské úřady zorganizovaly brutální zásahy proti kritikům a oponentům napříč celým politickým spektrem, od podporovatelů Muslimského bratrstva po levicové či liberální aktivisty, a dokonce příznivce bývalého prezidenta Husního Mubáraka.

Tato opatření a zásahy byly zaměřeny rovněž proti novinářům, právníkům, lékařům, zaměstnancům neziskových organizací a veřejnosti obecně, včetně fotbalových fanoušků a jednotlivců kritizujících ekonomické nebo sociální podmínky v zemi. V Egyptě tak není umožněna opozice, kritika ani nezávislé zpravodajství.

  Aktuality

  Článek publikován 27.10.2022

Dobrá zpráva z Egypta: Zyad el-Elaimy byl propuštěn na svobodu po 40 měsících ve vězení

Zyad el-Elaimy je egyptský právník a bývalý poslanec. Od července 2019 byl ve vazbě pro nepodložená obvinění z podpory terorismu. V listopadu 2021 byl odsouzen na pět let vězení, nyní byl propuštěn na svobodu.

  Článek publikován 9.12.2021

Zyad el-Elaimy a další lidskoprávní aktivisté odsouzeni

Dne 17. listopadu 2021 odsoudil egyptský soud pro výjimečný stav státní bezpečnosti bývalého poslance parlamentu a právníka v oblasti lidských práv Zyada el-Elaimyho.

Pozadí

Tato vlna zatýkání se podobá represím z roku 2017 – před prezidentskými volbami v roce 2018, kdy egyptské úřady iniciovaly bezprecedentní tvrdá opatření proti politickým oponentům a kritikům, která kulminovala zatýkáním protikandidátů prezidenta as-Sísího a jejich podporovatelů. Egyptská ústava byla v roce 2019 novelizována a termín prezidentských voleb byl z roku 2022 přesunut na rok 2024, což prezidentu as-Sísímu umožňuje setrvat u moci do roku 2030.