Urgentní
akce

© Amnesty International

Etiopský novinář odsouzen na 18 let za článek kritizující vládu

  Případ

Novinář Eskinder Nega byl zatčen v září 2011 za projevy a psaní článků kritizujících vládu. Byl obviněn z „přípravy a podněcování k teroristickým činům“ a odsouzen k 18 letům vězení. Amnesty International považuje Eskindera Negu za vězně svědomí, odsouzeného pouze za uplatňování práva na svobodu projevu.

Eskinder Nega byl uvězněn 14. září 2011 krátce po etiopském novém roce, a to za projevy a psaní článků kritizujících vládu, ve kterých vyzýval k dodržování práva na svobodu projevu. Byl souzen za podporu terorismu a 27. června 2012 byl shledán vinným z „přípravy a podněcování k teroristickým činům“, „činnosti v teroristické organizaci“ a „velezradu“. Dostal 18 let vězení. Amnesty International ho proto považuje za vězně svědomí, odsouzeného pouze za uplatňování práva na svobodu projevu.

Eskinder Nega byl pro své názory souzen a vězněn už několikrát. Předposlednímu, osmému trestnímu stíhání čelil i se svou ženou, a to za novinářskou činnost po povolebních protestech v roce 2005. Zadržen byl na 18 měsíců a poté propuštěn. Eskinderova žena v té době porodila ve vězení jejich prvního syna.

  Aktuality

  Článek publikován 21.2.2018

Etiopie: Eskinder Nega propuštěn!

Minulý týden etiopský novinář a vězeň svědomí Amnesty International Eskinder Nega vyšel z vězení jako svobodný člověk, když jemu a dalším 745 vězňům udělili vládní milost. 25. března byl znoviu vzat do vazby, nicméně 5. dubna 2018 se stal znovu volným.

  Článek publikován 28.1.2014

Eskinder Nega oceněn Zlatým perem svobody

Pozadí

Etiopská lidová revoluční demokratická fronta (EPRDF) ovládala po víc než dvě desetiletí vládu ministerského předsedy Melese Zenawiho (1995-2012) a systematicky potlačovala opozici tím, že věznila její členy stejně jako novináře, střílela do neozbrojených demonstrantů a používala státních zdrojů k oslabování politických oponentů.

V prosinci 2005 bylo souzeno za velezradu a protiústavní činnost 131 prominentních opozičních vůdců, novinářů a aktivistů včetně Eskindera Negy a jeho ženy Serkalem Fasilové. Všem hrozil trest smrti. Ve stejném roce také vláda zakázala víc než desítku periodik. 13 z nich nebylo dodnes obnoveno. Některým nezávislým novinářům je navíc stále upíráno udělení licence.

24. června 2013 vyšel v New York Times článek Eskindera Negy s názvem „Dopis z etiopského gulagu“. Už o půl roku dříve - v prosinci 2012 - přitom poslalo šestnáct členů Evropského parlamentu veřejný dopis etiopskému předsedovi vlády Hailemariamu Desalegnovi, v němž vyjádřili svou nespokojenost nad pokračujícím zadržením Eskindera Negy. V dopise dále připomněli, že Etiopie je povinna respektovat svobodu projevu. Etiopská vláda odpověděla tvrzením, že „pan Eskinder Nega není souzen za uplatňování svobody projevu a kritiku vlády, ale za své teroristické činy“.