akce
© Amnesty International
3 roky vězení za názor! Podpořte kubánského vězně!
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Kuba publikován 9.10.2013
Kubánský aktivista Iván Fernández Depestre byl zatčen v červenci 2013 během pokojných protestů. V srpnu 2013 byl odsouzen ke třem letům vězení za politicky motivované činy. Amnesty International považuje Ivána Fernándeze Depestra za vězně svědomí, který se měl provinit pouze svým členstvím v disidentských skupinách a tím, že využil svého práva na svobodu projevu.
Iván Fernández Depestre, člen kubánské disidentské skupiny, se spolu s pěti dalšími aktivisty 30. července 2013 zúčastnil pokojné demonstrace ve městě Placetas v provincii Villa Clara. Shromáždění se konalo u příležitosti výročí smrti kubánského národního hrdiny Franka Paíse. Depestra a ostatní zatkla státní bezpečnost. Všichni demonstrující byli následně propuštěni, kromě Ivána Fernándeze Depestra, který byl obviněn z „nebezpečnosti“, což je preventivní opatření ustavené kubánským zákoníkem jako „mimořádný sklon člověka páchat trestné činy“. Pod touto právní úpravou, která je často využívána coby záminka pro uvěznění politické opozice, kritiků vlády a nezávislých novinářů, je kriminalizováno opilectví, závislost na drogách nebo tzv. antisociální chování. Ve zkráceném procesu byl Depestre 2. srpna 2013 obecním soudem v Placetas odsouzen ke třem rokům vězení. Podle informací Amnesty International neměl u soudu žádné právní zastoupení.
Amnesty International je přesvědčena, že Iván Fernández Depestre byl zatčen a uvězněn jen kvůli tomu, že je členem disidentských skupin a za to, že se účastnil demonstrací, při kterých vyjadřoval své politické názory. Proto považuje kubánského disidenta za vězně svědomí.
Aktuality
Článek publikován 21.1.2015
Iván Fernández Depestre propuštěn!
Dne 8. ledna byl zřejmě bez omezení propuštěn z kubánského vězení Iván Fernández Depestre, který byl od července 2013 zadržován ve věznici Guamajal ve městě Santa Clara. Iván Fernández Depestre byl v srpnu 2013 odsouzen ke třem letům ve vězení kvůli „nebezpečnosti“. Děkujeme za podporu při podepisování petic za jeho propuštění!
Článek publikován 18.1.2015