Urgentní
akce

© Johan Ordonez/AFP/Getty Images

Za odhalování korupce dostal šest let vězení. Podpořte guatemalského novináře podpisem petice

  Případ

José Rubén Zamora je významný guatemalský novinář. Založil nebo spoluzaložil časopisy Siglo XXI, Nuestro Diario a El Periódico, známé svými investigativními reportážemi. Za svou práci získal několik prestižních mezinárodních ocenění, stála ho ale také svobodu. V politicky motivovaném procesu byl odsouzen k šestiletému trestu vězení. Podepište petici za jeho propuštění.

V době Zamorova zatčení publikoval deník El Periódico během pouhých 144 dní 144 článků odhalujících korupci spojenou s předchozí vládou. Případ Josého Rubéna Zamory se stal symbolem rozsáhlé kriminalizace novinářů, obránců lidských práv a představitelů justice v Guatemale, kteří se odvážili odhalovat korupci a upozorňovat na beztrestnost při porušování lidských práv.

Dne 22. července 2022 byl zatčen na základě vykonstruovaného obvinění z praní špinavých peněz a vydírání. Jeho zatčení bylo považované za politicky motivované, s cílem umlčet kritické hlasy v médiích. V červnu 2023 byl po nespravedlivém procesu odsouzen k šesti letům vězení. Kromě toho proti němu státní zastupitelství zahájilo další dvě trestní řízení, mimo jiné kvůli obvinění z maření spravedlnosti a používání zfalšovaných dokumentů.

Dne 1. srpna 2024 Amnesty International prohlásila Josého Rubéna Zamoru za vězně svědomí.

Dne 18. října 2024 byl propuštěn do domácího vězení, 15. listopadu 2024 odvolací soud původní rozhodnutí zrušil a Zamora dostal 48 hodin na to, aby se vrátil zpět do vězení.

Pozadí

V březnu 2024 prohlásila Pracovní skupina OSN pro svévolné zadržování věznění Josého Rubéna Zamory za svévolné zadržování a vyzvala k jeho propuštění. V srpnu 2024 vyjádřilo několik zvláštních zpravodajů OSN znepokojení nad podmínkami jeho zadržování.

Amnesty International zdokumentovala četná porušení lidských práv Josého Rubéna Zamory včetně práva na osobní svobodu kvůli jeho svévolnému zadržování a práva na spravedlivý proces. Zdokumentováno bylo mimo jiné porušení jeho práva na obhajobu včetně obtěžování jeho advokátů, právo na soudní řízení před nezávislým a nestranným soudem a četné neoprávněné průtahy a zdržovací taktiky.

Případ Josého Rubéna Zamory nejen odhaluje překážky, kterým čelí novináři v Guatemale, ale zároveň poukazuje na širší problémy spojené se svobodou projevu, nezávislostí soudní moci a dodržováním principů právního státu v zemi. Jeho dlouhodobé zadržení a průběh soudního řízení vzbudily pozornost doma i v zahraničí a upozornily na znepokojivý stav svobody tisku v Guatemale.

Případ Josého Rubéna Zamory rovněž odráží hlubší systémové problémy v guatemalském soudním systému. Smyšlená obvinění, jako je praní špinavých peněz, vydírání a maření výkonu spravedlnosti mají pouze umlčet kritická média a hlasy. Podobným právním tlakům čelili nebo čelí i další novináři, obránci lidských práv, aktivisté a bývalí protikorupční prokurátoři.