Urgentní
akce

© Jimmy Lam @everydayaphoto

Hongkong bojuje o svobodu, podpořme ho!

  Případ

Vláda Hongkongu na jaře předložila návrh zákona, který by ohrozil nezávislost města a umožnil vydávání lidí do Číny. Miliony lidí vyšly do ulic, návrh zákona byl nakonec stažen. Demonstrace ale přerostly v požadavky na demokratické reformy. Amnesty při protestech zdokumentovala nepřiměřené násilí ze strany policie. Požadujeme řádné vyšetření policejní brutality a zajištění práva na svobodu projevu a shromažďování.

V březnu tohoto roku vláda Hongkongu předložila návrh zákona který by, v případě jeho schválení, umožnil vydávání lidí z území Hongkongu podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Kritici návrhu se obávali, že by případné schválení kontroverzního zákona ohrozilo právní nezávislost Hongkongu a lidé vydaní do Číny by mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům. Miliony lidí vyšly do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s připravovaným zákonem. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová po čtyřech měsících oznámila stažení návrhu zákona. Demonstrace ale mezitím přerostly v požadavky na další demokratické reformy. Lidé požadují vyšetřování policejní brutality, propuštění zadržených demonstrantů (těch je už přes 1500) a všeobecné, rovné volební právo pro všechny obyvatele Hongkongu. Správkyně Lamová všechny další požadavky odmítla. V Hongkongu se tedy protestuje dál.

Naši výzkumníci zdokumentovali nepřiměřené použití síly ze strany policie, včetně slzného plynu, bití obušky a dalších méně nebezpečných opatření, proti převážně poklidným demonstrantům; násilí je používáno i proti lidem ve vazbě; nedostatečná reakce ze strany policie je naopak zaznamenávána v případech, kdy protestující čelí násilným útokům ze strany protidemonstrantů.

  Aktuality

  Článek publikován 10.1.2020

Dostali jsme odpověď od hongkongské vlády

Hongkongská vláda zareagovala na naši petici:

  Článek publikován 25.11.2019

Nevládní organizace žádají komisařku Michelle Bacheletovou, aby odsoudila situaci v Hongkong

21 nevládních organizací zabývajících se lidskými právy vyzvalo Vysokou komisařku OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou, aby veřejně odsoudila hongkongskou vládu kvůli jejímu systematickému porušování práv na svobodu shromažďování a projevu a odsoudila nepřiměřené použití síly ze strany hongkongské policie.

  Článek publikován 19.11.2019

Ministr zahraničí Tomáš Petříček k současné situaci v Hongkongu

"Šokující násilí v Hongkongu nic nevyřeší! Je nutné chránit základní svobody, včetně svobody shromažďování, ale také zajistit dodržování práva. Násilí by nemělo projít beztrestně ani policistům či vojákům, ani demonstrujícím. S protestujícími je třeba mluvit a přitom respektovat hongkongskou ústavu včetně autonomie - to by měli vědět i v Pekingu."

  Článek publikován 18.11.2019

Evropská unie odsuzuje násilí v Hongkongu

„Jakékoliv násilí nelze přijmout. Zákroky policie a úřadů musí odpovídat základním lidským právům.“

Pozadí

Něco podobného se v Hongkongu odehrávalo i v souvislosti s protesty prodemokratického „deštníkového hnutí“ v roce 2014. Hongkongské úřady použily agresivní policejní opatření, když podle nich protestující překročili tzv. pomyslnou „červenou čáru“. „Červená čára“ je pojem definovaný čínskými úřady a zahrnuje faktory, jako je například hájení demokracie, zpochybňování čínské vlády nebo ohrožení „národní suverenity a bezpečnosti“.

Tato opatření ze strany hongkongské policie porušují mezinárodní zákony a standardy v oblasti lidských práv.