Urgentní
akce

© Getty Images

Zákon o národní bezpečnosti v Hongkongu už poslal do vězení desítky lidí. Zastaňme se jich!

  Případ

Od přijetí kontroverzního zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu v červnu 2020 policie zatkla nejméně 118 lidí, 64 z nich bylo formálně obviněno a mohou jim hrozit až doživotní tresty odnětí svobody.

Zákon Čínské lidové republiky o národní bezpečnosti ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong byl jednomyslně schválen Všečínským shromážděním lidových zástupců a v Hongkongu přijat dne 30. června 2020 bez jakékoli formální a smysluplné veřejné debaty.

Bezpečnostní zákon významně omezil svobody a nezávislost města. Lidé, kteří ho poruší, mohou být souzeni podle čínských zákonů. Minimálním trestem jsou tři roky, maximálním pak doživotí.

Zákon se zaměřuje na údajné činy „separatismu“, „rozvratu státní moci“, „teroristické činnosti“ a „spolupráce se zahraničními nebo vnějšími silami za účelem ohrožení národní bezpečnosti“. Tato rozsáhlá definice „národní bezpečnosti“ postrádá konkrétní a právní předvídatelnost a je libovolně používána jako záminka k omezení svobody projevu, pokojného shromažďování i sdružování a slouží k potlačení disentu i politické opozice.

Svévolné uplatňování zákona a nepřesné definice trestního práva účinně znemožňují zjistit, co, kdy a jak by mohlo být považováno za jeho porušení, což má za následek okamžitý a extrémní důsledek na situaci v celém Hongkongu od prvního dne, kdy vešel v platnost. V období od 1. července 2020 do 29. června 2021 policie v souvislosti s tímto zákonem zatkla nejméně 118 osob. K 29. červnu 2021 bylo formálně obviněno 64 osob, z nichž 47 je v současné době ve vazbě.

Článek 42 zákona o národní bezpečnosti navíc stanoví, že osobám podezřelým z porušení zákona má být odepřeno propuštění na kauci, pokud neexistují dostatečné důvody domnívat se, že tyto osoby „nebudou pokračovat v páchání činů ohrožujících národní bezpečnost“.

Vágní formulace zákona o národní bezpečnosti poskytla orgánům volnou ruku k nelegální kriminalizaci disentu. Jeho cílené zneužívání tak vede k omezování možnosti uplatňovat lidská práva a politické svobody, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak hongkongským právem.

  Aktuality

  Článek publikován 2.8.2022

HRC: Zákon o národní bezpečnosti by měl být zrušen

Výbor pro lidská práva OSN (HRC) vydal dne 27. července 2022 zprávu, v níž vyjadřuje vážné obavy ohledně hongkongského zákonu o národní bezpečnosti.

Pozadí

V září 2020 měly proběhnout volby do hongkongské Zákonodárné rady, ale hongkongská vláda v červenci 2020 oznámila, že volby budou odloženy nejméně o rok kvůli pandemii Covid-19.

V lednu 2021 bylo nicméně několik desítek lidí zatčeno na základě zákona o národní bezpečnosti v souvislosti s prodemokratickými primárkami, které proběhly v červenci 2020 a jejichž cílem bylo najít kandidáty do příští volby Zákonodárné rady.

Jimmy Sham Tsz-kit (岑子杰), Gwyneth Ho Kwai-lam (何桂藍) a Leung Kwok-hung (梁國雄) byli zatčeni 6. a 7. ledna 2021 spolu s 52 dalšími osobami. Dne 28. února 2021 bylo 47 z nich obviněno ze „spiknutí s cílem spáchat podvratnou činnost“ za jejich roli v prodemokratických primárkách. Mezi zatčenými jsou kromě bývalých opozičních zákonodárců také prodemokratičtí aktivisté z řad občanské společnosti.

Jimmy Sham Tsz-kit je dlouholetým politickým aktivistou a hájí práva LGBTI+ komunity. Během hongkongských protestů v roce 2019 byl svolavatelem Občanské fronty pro lidská práva, která byla organizátorem některých z největších pokojných protestů v Hongkongu od roku 2003, včetně tří masových pokojných protestů 9. června, 16. června a 18. srpna, z nichž každý přilákal odhadem až dva miliony účastníků.

Gwyneth Ho Kwai-lam je novinářka a aktivistka, která pracovala pro místní nezávislá internetová média StandNews (立場新聞) a BBC. Dne 21. července 2019 natáčela živé zpravodajství o útoku skupiny lidí ve stanici metra na cestující, konkrétně těch, kteří se vraceli z pokojného protestu, a byla skupinou těchto lidí pronásledována a zbita.

Leung Kwok-hung, známý také jako „Dlouhý vlas“, je bývalý člen Zákonodárné rady a bývalý předseda politické strany Liga sociálních demokratů. V uplynulých čtyřiceti letech se zasazoval o práva pracujících a byl politickým aktivistou.