akce
Daniel Berehulak via Getty Images
Nucené ukončení činnosti Amnesty Indie ohrožuje lidská práva. Nenechme to tak!
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Indie publikován 4.1.2021
Amnesty International Indie byla v září 2020 nucena pozastavit svou činnost poté, co úřady zmrazily její bankovní účty.
Dne 30. září 2020 pozastavila indická sekce Amnesty po více než padesáti letech svou činnost poté, co Ředitelství pro vymáhání práva Ministerstva financí (Enforcement Directorate of the Ministry of Finance) bez předchozího upozornění zmrazilo její bankovní účty. Všech sto třicet osm zaměstnanců muselo být uprostřed pandemie okamžitě propuštěno. Nedostali ani svůj zářijový plat či odstupné.
Jde o další krok indické vlády v pronásledování lidskoprávních organizací a o pokračování represí proti občanské společnosti vedených od roku 2014, kdy se indickým premiérem stal Narénda Módí.
Místní ochrana lidských práv je přitom zásadní pro zajištění dostatečné ochrany základních práv v zemi. V ohrožení je také činnost dalších lidskoprávních organizací působících v Indii.
Indická vláda totiž v loňském roce přijala změny v Zákoně o zahraničních příspěvcích a stanovila nové podmínky pro nevládní organizace. Podle kritiků má změna zákona jediný cíl – omezit vliv lidskoprávních organizací v zemi.
Indická vláda musí okamžitě uvolnit bankovní účty Amnesty Indie, aby mohla vykonávat svou práci v oblasti lidských práv svobodně a bez obav z odvetných opatření.
Od roku 2018 vedla indická vláda pomlouvačnou kampaň proti AI Indie, zejména kvůli jejímu upozorňování na situaci ve sporné oblasti Džammú a Kašmír nebo zprávách o nepřiměřených zásazích policie během loňských nepokojů v Dillí. V kancelářích Amnesty Indie provedly tamní úřady několikrát razii.
Amnesty Indie se ve své zemi věnuje celé řadě témat, včetně trestu smrti, mimosoudním popravám, represivním zákonům, omezující práci v oblasti lidských práv, útlaku menšin, ženským právům nebo vzdělávání k lidským právům.
Pozastavení činnosti Amnesty Indie proto představuje závažný problém pro pokračující ochranu lidských práv v zemi.